Stavba operačních sálů: odklad

rekonstrukce, stavba

Vedení znojemské nemocnice musí přehodnotit plány na modernizaci zařízení. Zřizovatel, tedy krajský úřad, chce šetřit.

Dokončit nynější započatou část rozsáhlé modernizace znojemské nemocnice a pak stop! Tak zní pokyn zřizovatele, kterým je jihomoravský krajský úřad.
Zhruba dvoumiliardová investice tak bude mít nucenou pauzu bez upřesnění její délky. Důvodem je hospodářská krize a hledání možností úspor v krajském rozpočtu. Opravami nemocnice dosud protekla zhruba polovina z celkem plánovaných dvou miliard korun. „Není cílem kraje, aby ve Znojmě vznikala další fakultní nemocnice. V současné době jsou našimi prioritami sestěhování starého areálu do nového a rekonstrukce lůžkových částí. Budování nových operačních sálů, rekonstrukce ambulancí nebo vstupního prostoru se nyní zastavuje. Ze zbývající plánované jedné miliardy by se tak dalo ušetřit až několik set milionů korun,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.
Jak by měla dál oprava a modernizace nemocnice pokračovat, neví zatím ani její ředitel. „Končíme zatím centrální sterilizací a laboratořemi. Měl se ještě dělat celý ambulantní trakt, operační sály, lůžková část a stěhovat se měla stará nemocnice. To je všechno v plánu. Moje poslední informace jsou takové, že dojde ke změně harmonogramu. Že se tedy prohodí pořadí některých etap, s tím, že by se upřednostnilo stěhování staré nemocnice a rekonstrukce lůžkové části v nové nemocnici. To mělo původně být až nakonec. Ostatní etapy by měly následovat potom. Nemělo by tedy dojít k úplnému zastavení oprav. I to je ale samozřejmě právo zřizovatele, tedy kraje,“ řekl Kavka.
Přestavba nemocnice ve Znojmě je největší akcí kraje v oblasti zdravotnictví za poslední roky. „Problematické je i to, že předchozí vedení kraje počítalo s léčením rakouských občanů ve znojemské nemocnici. Neexistuje ale zatím žádná smlouva ať už na využívání služeb, nebo jejich placení,“ dodal Ryšavý. V tuto chvíli tak kraj odložil i vybudování takzvaného urgentního příjmu, tedy místa odděleného od normálního centrálního příjmu, kam dnes sanitky přivážejí i těžce raněné pacienty mezi běžně čekající nemocné. „Právě nyní se mělo rozhodovat o tom, co a kdy se letos bude budovat. Vzhledem ke změnám v harmonogramu se ale ještě nezačala chystat ani projektová dokumentace,“ upřesnil Kavka.
Podle Ryšavého nemocnice nyní plně nevyužívá ani stávající moderní vybavení.
„Není možné, aby ve Znojmě jela magnetická rezonance jen na jednu směnu a v Brně byly na stejné zařízení tříměsíční čekací lhůty,“ řekl krajský radní.
Ředitel nemocnice se ale brání. „Magnetickou rezonanci jsme spustili před rokem, její provoz nabíhá postupně, což je dáno i možnostmi personálu. Přeci to nemůže být tak, že jeden den něco otevřu a druhý den to jede na sto procent. Už letos nemáme provoz jen na osm hodin v pracovní dny, ale rozbíhají se i druhé směny. Využití rezonance se bude dál rozšiřovat,“ vysvětlil Kavka.
Ten nedávno, kromě funkce ředitele, začal vykonávat i pozici primáře chirurgického oddělení. „Spojení funkcí se dá zvládat v pohodě. Celá záležitost byla spojena s povolením od zřizovatele. I z pohledu právního je vše v pořádku. Pokud s tím zřizovatel souhlasit nebude, tak obě funkce dělat nebudu,“ uvedl Kavka. Ryšavý se ke spojení pozic staví zdrženlivě. „Mám na to svůj názor,“ řekl pouze.

Ohodnoťte tento článek!