Stávka byla úspěšná, stojí si za svým odbory

stávka, demonstrace

I přes reakce některých politiků, že stávka příliš úspěšná nebyla, tvrdí odbory přesný opak. Podle nich se podařilo vyjádřit znepokojenost a dát najevo svůj názor. „Co se týče nemocnic, lze říci, že stávka byla dost úspěšná. Nějakou formou podpory se k ní přihlásila téměř všechna zařízení,“ hodnotila pro Zdraví.Euro.cz šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Jak stávku hodnotíte? Proběhlo vše podle Vašich představ, nevyskytly se žádné komplikace?

Nemám žádné informace, že by byly někde nějaké komplikace, problémy. Proběhlo to tak, jak jsme očekávali. Nikdo nemusel čekat na ošetření nezvykle dlouho, každý byl ošetřen. Co se týče nemocnic, lze říci, že to bylo dosti úspěšné. Nějakou formou podpory se ke stávce přihlásily téměř všechna zařízení.

Hovoří se o tom, že podpora stávky sice byla veliká, ale do ulic vyšel jen zlomek lidí. Souhlasíte s tím?

Já jsem byla v Olomouci a tam byla zhruba 700 lidí, byla tam úžasná atmosféra a řekla bych, že z každé nemocnice v rámci Olomouckého kraje tam byla nějaká skupina zaměstnanců a že ty informace, které tam slyšely a atmosféru, kterou nasáli, mohou předat dál. Pokládám za důležité právě to, že z každého toho zařízení se část lidí skutečně objevila.

Víte, v jakém kraji byla účast největší? Jsou takové informace k dispozici?

Já si myslím, že největší účast byla v Moravskoslezském kraji, tam to bylo rozčleněné do několika shromáždění. Například v Opavě bylo kolem 800 lidí, v Ostravě přes 500 lidí, ve Frýdku Místku přes 300, v Havířově asi 500 lidí.

Co podle Vás stávka přinese? Může něco ovlivnit?

Co se týká nejaktuálnější události, tak vláda schválila nařízení, které se týká odměňování, takže v této záležitosti není již žádný prostor pro jednání. Dopad stávky vidím v tom, že zdravotníci dali najevo, že s některými kroky vlády nesouhlasí, což na těch shromážděních zaznělo. Hovořilo se hodně o reformě zdravotnictví, nebo o reformě důchodů či reformách zákoníku práce. Stávka již nebyla kvůli platům, ale vyjádřením nespokojenosti nad navrhovanými změnami.

Jak si myslíte, že dopadne akce Děkujeme, odcházíme, domníváte se, že skutečně odjede přes 4000 lékařů?

Netroufnu si dělat žádné odhady, soudy, protože je to akce lékařského odborového klubu, ale tato akce má podporu nejen u lékařů, ale také u mnoha sester. Mám informace, že se k odchodu chystají i sestry. A jsou to nejen nemocnice na Moravě, ale i zde v Praze.

Ohodnoťte tento článek!