Přejít na obsah

Stávka byla úspěšná, stojí si za svým odbory

zpět
9.12.2010
stávka, demonstrace
zvětšitstávka, demonstraceZdroj: ZDN

stávka, demonstrace | Zdroj: ZDN

 

I přes reakce některých politiků, že stávka příliš úspěšná nebyla, tvrdí odbory přesný opak. Podle nich se podařilo vyjádřit znepokojenost a dát najevo svůj názor. „Co se týče nemocnic, lze říci, že stávka byla dost úspěšná. Nějakou formou podpory se k ní přihlásila téměř všechna zařízení,“ hodnotila pro Zdraví.Euro.cz šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Jak stávku hodnotíte? Proběhlo vše podle Vašich představ, nevyskytly se žádné komplikace?

Nemám žádné informace, že by byly někde nějaké komplikace, problémy. Proběhlo to tak, jak jsme očekávali. Nikdo nemusel čekat na ošetření nezvykle dlouho, každý byl ošetřen. Co se týče nemocnic, lze říci, že to bylo dosti úspěšné. Nějakou formou podpory se ke stávce přihlásily téměř všechna zařízení.

Hovoří se o tom, že podpora stávky sice byla veliká, ale do ulic vyšel jen zlomek lidí. Souhlasíte s tím?

Já jsem byla v Olomouci a tam byla zhruba 700 lidí, byla tam úžasná atmosféra a řekla bych, že z každé nemocnice v rámci Olomouckého kraje tam byla nějaká skupina zaměstnanců a že ty informace, které tam slyšely a atmosféru, kterou nasáli, mohou předat dál. Pokládám za důležité právě to, že z každého toho zařízení se část lidí skutečně objevila.

Víte, v jakém kraji byla účast největší? Jsou takové informace k dispozici?

Já si myslím, že největší účast byla v Moravskoslezském kraji, tam to bylo rozčleněné do několika shromáždění. Například v Opavě bylo kolem 800 lidí, v Ostravě přes 500 lidí, ve Frýdku Místku přes 300, v Havířově asi 500 lidí.

Co podle Vás stávka přinese? Může něco ovlivnit?

Co se týká nejaktuálnější události, tak vláda schválila nařízení, které se týká odměňování, takže v této záležitosti není již žádný prostor pro jednání. Dopad stávky vidím v tom, že zdravotníci dali najevo, že s některými kroky vlády nesouhlasí, což na těch shromážděních zaznělo. Hovořilo se hodně o reformě zdravotnictví, nebo o reformě důchodů či reformách zákoníku práce. Stávka již nebyla kvůli platům, ale vyjádřením nespokojenosti nad navrhovanými změnami.

Jak si myslíte, že dopadne akce Děkujeme, odcházíme, domníváte se, že skutečně odjede přes 4000 lékařů?

Netroufnu si dělat žádné odhady, soudy, protože je to akce lékařského odborového klubu, ale tato akce má podporu nejen u lékařů, ale také u mnoha sester. Mám informace, že se k odchodu chystají i sestry. A jsou to nejen nemocnice na Moravě, ale i zde v Praze.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Stávka byla úspěšná, stojí si za svým odbory

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stávka byla úspěšná, stojí si za svým odbory

Komentáře

dalších 7 komentářů
dogous dekadence now  | 10. 12. 2010 11:08

Stavka byla proti čemu,? to mi nějak uniklo. Vláda přece nemůže za to, 1 ) že "bílý muž" přestal pracovat, že ho ochromila nečinnost, rozmazlily sociální dávky, sociální výhody, že pracuje nekvalitně 2) že "tlustý bílý muž "se přestal rozmnožovat, že stárne, že je více a více lenivý, že je demnetní, tlustej a nemocnej, že je línej myslet, protože má všeho hodně. Že akorát přemýšlí, kde se "ožrat", "zfetovat", "vyhulit" vycucnout z toho dekandentního světa, co se ještě dá. Zvykli jsme si žít na dluh, pohodlně a nečinně tloustnout, zatímco Čínani, Brasilci a Indové jedou na plné obrátky. Mimo jiné taky proto, že nestačili zlenivět všemi těmi socialistickými vymoženostmi, jako 8 hod prac. doba. 6 týdnů dovolené, důchody, a podpory, pastelkovné apod. Dojení státu na všech urovních se stalo národním sportem. Není tedy divu, že těch pár dítek, které po nás zdědí obrovský dluh budou bojovat opět o holé přežítí.

a,b 12%nozokoiálních infekcí  | 10. 12. 2010 08:35

http://www.novinky.cz/domaci/219265-az-ctvrt-milionu-pacientu-rocne-se-v-nemocnici-nakazi-infekci.html - až se zlepší hygiena-zlepšit ohodnocení zdravotníků

člověk léčený dlouhá krize bude do.....  | 9. 12. 2010 21:24

Co vystávkovat....? Ve stávce .....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné