Přejít na obsah

Stávka lékařů? Se zmrzlinou

zpět
16.6.2008

Akutní péče pro pacienty a nemocné bude zajištěna, utěšují lékaři, kteří se hodlají zapojit do hodinové stávky 24. června, obyvatele Kroměřížska. Zdravotníci chtějí protestovat například proti privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic. Stávku podpoří i někteří pracovníci kroměřížské okresní nemocnice...

Protest proti reformě zdravotnictví podpoří na Kroměřížsku i personál nemocnice

Připojit se může každý, bez ohledu na to, zda je členem zdravotnických či lékařských odborů. „Není to jen záležitost zdravotníků, ale týká se všech. Privatizace pojišťoven se dotkne každého, kdo si třeba platí zdravotní pojištění,“ přiblížila důvod stávky předsedkyně odborového svazu kroměřížské nemocnice Marcela Sikorová. Hodinovou stávku protestující naplánovali od 12 do 13 hodin. Účastníci se chtějí sejít na tamním nádvoří. „Pojmeme to formou mítinku nebo také „zmrzlinové stávky“. Při protestu se totiž bude podávat zmrzlina,“ poznamenala s úsměvem nemocniční lékařka Ivana Horková.

Přijdou o část mzdy

K protestu chtěli odboráři nechat vyvěsit také informační letáky. Kroměřížská nemocnice jako instituce však plánovaný krok vlády, jež prosazuje reformu českého zdravotnictví, neschvaluje. „Někteří lékaři se asi připojí, mají na to právo. My jako společnost ji ale nepodporujeme. Chod nemocnice však v žádném případě stávkou narušen nebude, pacienti nemusejí mít obavy,“ potvrdil ředitel nemocnice František Fuit.

Protestující zdravotníci ale musejí počítat s nižší výplatou. „Persekuováni za to nebudou, pouze v souladu se zákonem dostanou nižší mzdu,“ podotkl ředitel. Možnost zapojit se do stávky mají také praktičtí lékaři. Ne všichni toho ale využijí, každý má totiž na situaci odlišný názor. „Jsem osoba samostatně výdělečně činná. V odborech nejsem, proto se do stávky ani nezapojím,“ svěřila se například kroměřížská praktická lékařka Nataša Žalmannová. Fakultními nemocnicemi podle doktorky tečou neskutečně velké peníze, a tyto instituce jsou často i zadlužené. „Já bych si takový peněžní závazek nedovolila. Díky privatizaci možná tento problém s jejich hospodařením odpadne,“ míní Žalmannová. Protest nepodpoří ani v druhé kroměřížské nemocnici milosrdných sester. „Na stávku se nechystáme,“ komentoval její správce Vít Pělucha.

Jarmila Kuncová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Stávka lékařů? Se zmrzlinou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stávka lékařů? Se zmrzlinou

Komentáře

dalších 8 komentářů
BOB Re:Rakouští lékaři  | 17. 06. 2008 14:59

Víte, Tomáši, reforma, která se neopírá o lékaře, ale o pojišťovny... je divná reforma.

Tomáš Rozsíval Rakouští lékaři  | 17. 06. 2008 08:01

stávkovali zatím jenom jeden den a to především proti tzv. šetření na zdravotnictví a dotace ZP. Mají pravdu. Ale u nás tyto problémy vidíme jinak. U nás jde o nastolení viditelné změny, která by konečně převedla zdravotnictví z 20.století do století jednadvacátého. Chápejte si to každý jak chcete, ale já tomu docela dobře rozumím. Proto nechápu, proč tolik lékařů brojí proti reformám této vlády. Ujišťuji, že nebude-li reforma , budeme zpět v bolševikově smrtelném objetí.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Re:fakt to chcete po staru?  | 16. 06. 2008 20:58

Mohl bystge byt konkretnejsi, jak by se ten system zprůhlednil "po novu"? Jake konkretni úniky by tak mohly být menší? I proto, ze to neni zcela konkretni, jasne, zrejme... si nejsem si jist, ze ti, kteri by chteli stavkovat, si to nepreji. A k čemu bude muset tedy KONKRETNE dojít? ZP maji na svych kontech jako nikdy nemely, my vsak ty tvrde limity mame stale a nic nesvedci pro to, ze by mely byt opusteny. Nebo to vidíte jinak?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné