Stávka zdravotníků 5. března nebude

Titulní obrázek

Stávka zdravotníků, která se měla konat 5. března kvůli problémům s přesčasy ve zdravotnictví, se konat nebude.
Odbory ji v pátek odvolaly poté, co se domluvily s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. „Svůj návrh na řešení přes časů ve zdravotnictví nahradím odborářským, a to 7. února na jednání senátního výboru,“ řekl ministr Julínek…

Stávka zdravotníků, která se měla konat 5. března kvůli problémům s přesčasy ve zdravotnictví, se konat nebude.

Odbory ji v pátek odvolaly poté, co se domluvily s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem.

„Svůj návrh na řešení přes časů ve zdravotnictví nahradím odborářským, a to 7. února na jednání senátního výboru,“ řekl Právu ministr Julínek.

„Pro mě je nejdůležitější, že se uklidnila situace a zdravotníci nejsou zbytečně znervózňováni,“ dodal.

Spokojen byl i šéf Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. „Ministr přijal odborářský návrh k řešení přesčasů. Jsme spokojeni, a tím padá důvod jak výstražné stávky, tak stávkové pohotovosti. Nic nestojí v cestě tomu, aby stávka nebyla,“ řekl Schlanger.

Odboráři vyhlásili stávku kvůli ministrovu záměru k vyřešení přesčasů. Julínek jim ve čtvrtek navrhl, že pokud ji do 24 hodin (pátek do 14 hodin, což bylo splněno – pozn. redakce) odvolají, nahradí svůj návrh jejich představou.

Týdenní limit přesčasů 16 hodin

Limit přesčasů lékařů stanovil loni nový Zákoník práce. Julínek chtěl, aby základní pracovní týdenní doba u zdravotníků se prodloužila ze 40 na 48 hodin. Ti to okamžitě komentovali slovy, že chce zavést pracovní soboty, což je pro ně nepřijatelné. Ke 48 hodinám by pak bylo dalších osm hodin přesčasů týdně. Odbory to ale odmítaly.

Odbory spolu se zaměstnavateli navrhly, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent. Právě tímto návrhem Julínek nahradí svůj původní návrh.

Tabulkové platy zůstanou

Ve zdravotnictví dál také zůstanou tabulkové platy, jak chtěly odbory.

Julínek je naopak chtěl nahradit platy smluvními.

Ve stávkové pohotovosti dál zůstává Lékařský odborový klub. Jeho předseda Martin Engel sdělil, že doktoři jsou ve stávkové pohotovosti už rok a mají i jiné požadavky. Kvůli přesčasům ale stávkovat nebudou.

Václav Pergl, Právo

Stávka zdravotníků 5. března nebude
Ohodnoťte tento článek!