Přejít na obsah

Stávkující lékaři si vymohli víc peněz

zpět
20.9.2007

Přes 5800 ordinací (85 procent) praktických lékařů pro dospělé a děti zůstalo včera zavřených. Lékaři stávkovali za vyšší příjmy od pojišťoven a dosáhli svého. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ustoupila jejich tlaku a dohodla se s vedením praktiků, že zvýší měsíční platbu

VZP jim zvýší měsíční platbu za pacienta ze 36 na 42 Kč

na jednoho registrovaného pacienta ze současných 36 na 42 koruny. „Je to kompromis. Požadovali jsme 55 korun,“ řekl Právu Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. Lékaři se včera na shromážděních k tomuto kompromisu vyjádřili a většina ho podpořila. Přesto jsou někteří proti.

Pro dobré víc peněz nebude

„Platba za pacienta by měla být 55 korun za měsíc, a ne 42,“ uvedla za ostravské praktiky Marie Manoušková. Právě v Ostravě lékaři tento kompromis odmítli. Stejně tomu bylo v Jihlavě a ve Zlíně, kde praktici chtějí v říjnu protestovat znovu a zavřít ordinace na tři dny. Naopak v Praze z 200 přítomných kompromis podpořilo 197 lékařů.

„Je jen jeden koláč peněz a 42 korun znamená, že nezaplatíme lépe dobré lékaře a finančně nezvýhodníme praxe v regionech, kde je jich málo, jak jsme plánovali,“ prohlásil ředitel VZP Pavel Horák. Dodal, že pojišťovna už ale nemůže přistoupit na další požadavek praktiků, aby za jeden bod bylo 1,1 Kč. Zůstane proto na současných 92 haléřích.

Zaměstnanecké pojišťovny podle prezidenta jejich svazu Vladimíra Kothery zvýší platbu za pacienta na 40 korun a za bod dají korunu. Platby za pacienta představují asi 85 procent příjmů ordinace, zbytek jsou peníze za body.

Závěrečné jednání bude v pátek

Stávkující lékaři jsou tedy na nejlepší cestě, aby skutečně dostali 42 korun za každého registrovaného pacienta měsíčně bez ohledu na to, zda ho v měsíci ošetří nebo ne.

Kompromis se ale ještě bude projednávat v pátek na závěrečném jednání zdravotních pojišťoven s poskytovateli péče, kde vedle praktických lékařů budou přítomni i ambulantní specialisté a zástupci nemocnic. Jelínek doufá, že tito zdravotníci nebudou dohodu praktiků s pojišťovnami o růstu úhrad blokovat. Pokud by se tak stalo a praktici přidáno nedostali, jsou připraveni ještě k razantnějším krokům, než bylo středeční uzavření ordinací.

Praktičtí lékaři také chtějí, aby pojišťovny zrušily regulace, které před dvěma lety zavedl tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. Podle nich jsou překážkou pro léčbu.

Ředitel VZP Horák ale uvedl, že pojišťovna už dva roky žádné regulace na léky a vyžádaná vyšetření neuplatňuje, přestože ve smlouvách zakotveny jsou. Lékaři totiž splnili podmínku, že jako celek nepřekročí částku, kterou VZP na jejich platby vyčlenila.

Prezident svazu pacientů Luboš Olejár považuje stávku praktických lékařů za bezdůvodnou. „Berou si pacienta jako rukojmí. To je nepřípustné,“ řekl. Vyzval VZP, aby zřídila ambulantní praxe, které bude sama vlastnit.

Jelínek to ale považuje za hloupost. „Zkrachovaly by dříve než my.“

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) se ale domnívá, že pojišťovny by měly přidat nejen praktickým lékařům, ale i ambulantním specialistům, záchrankám a nemocnicím. „Jsou pro to vytvořeny finanční podmínky,“ řekl Právu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že nikdo z pacientů si na neposkytnutí péče na ministerstvu nestěžoval. Stejný poznatek má i lékařská komora.

Podle Cikrta ministerstvo nezasahuje do jednání mezi lékaři a pojišťovnami, ale vyjednaný kompromis považuje za dobrý. „Finančně si polepší. Je to maximum možného,“ řekl Cikrt.

Praktický doktor v ČR dostává od pojišťovny měsíčně podle dostupných údajů v průměru asi 110 tisíc korun, z toho 70 až 80 tisíc činí náklady. Lékaři tak zbývá asi 30 tisíc korun před zdaněním.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Stávkující lékaři si vymohli víc peněz

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stávkující lékaři si vymohli víc peněz

Komentáře

dalších 31 komentářů
Tomáš Rozsíval Plichta?  | 22. 09. 2007 12:06

Jak je vidět z pátečního závěrečného jednání, tak si nakonec nevystávkoval nikdo nic a opět o nás bude rozhodovat Cikrt. Tož co včil dál, pane kolego Nečasi ? Budete tou osvícenou osobou, která tu revoltu konečně vezme pádně do ruky snad vy !!?

Re:Největším dlužníkem je stát..  | 21. 09. 2007 10:24

...a stát jsme ..". Dlužníky jsme my občané ? Spíše zvolení správci státu nehospodaří uvážlivě. bez vědomí toho ,že v Čechách je oblíbeným historickým aktem nespokojenosti defenestrace v tom lepším případě. Zákonodárce jsme,si ale zvolili sami, uvážlivě ?

Iva Re:Re:Těch třicet tisíc není úplně pravda  | 21. 09. 2007 06:51

Piš na PC a vybav se pamperskami, vydržíš až do penálu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné