Stěhování neurologické kliniky do ICRC se posouvá o rok

Vizualizace budoucího ICRC

Stěhování neurologické kliniky do nové budovy Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně se posouvá zhruba o jeden rok na jaro 2014. Budova ICRC za více než pět miliard korun tak zůstává v prvním roce svého provozu poloprázdná, zatím v ní funguje jen kardioangiologická klinika. Za zpoždění může podle mluvčí Šárky Urbánkové více faktorů, například legislativa ve vazbě na veřejné zakázky ve zdravotnictví.

„Předpokládáme, že ke stěhování neurologické kliniky dojde v první polovině roku 2014. Stěhování je vázáno na dokončení technologického vybavení a dalšího dovybavení v řádu jednotek milionů korun,“ uvedla na dotaz ČTK Urbánková. Neurologická klinika se měla do nových prostor stěhovat původně na začátku letošního roku.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu se slavnostně otevíralo loni v říjnu. Cílem bylo umožnit vědcům pomocí špičkového zázemí zkoumat nemoci, na které lidé umírají nejčastěji. Lékaři v nových prostorách rozjeli například program KardioVize, který má zmapovat zdravotní stav obyvatel Brna, navrhnout opatření a následně snížit úmrtnost na selhání srdce.

Pacienty s neurologickými obtížemi ošetří lékaři v původních prostorách kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, pod kterou ICRC spadá. Podle Urbánkové se jich zpoždění stěhování nedotkne. Nemocnice u sv. Anny se potýká s finančními problémy, její dluh narostl na 1,3 miliardy korun. Jen za prvních devět měsíců letošního roku se kvůli změně úhradové vyhlášky zvýšil o 200 milionů korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!