Přejít na obsah

Stejná ambulance, jiná cena

zpět
22.1.2008

S ošetřením naražených žeber pan Jaroslav z Klatov neváhal ani na okamžik. To, že bude v chirurgické ambulanci klatovské nemocnice platit, dobře věděl, proto si vzal s sebou peněženku. Netušil ale, že za stejný zákrok ve 100 metrů vzdálené privátní chirurgické ambulanci v budově polikliniky, by zaplatil o 60 korun méně...

Dvě chirurgické ambulance v Klatovech rozděluje od sebe zhruba stometrová vzdálenost a 60 korun na poplatcích

S ošetřením naražených žeber pan Jaroslav z Klatov neváhal ani na okamžik. To, že bude v chirurgické ambulanci klatovské nemocnice platit, dobře věděl, proto si vzal s sebou peněženku. Netušil ale, že za stejný zákrok ve 100 metrů vzdálené privátní chirurgické ambulanci v budově polikliniky, by zaplatil o 60 korun méně.

Jak je možné, že v sobotu odpoledne, kdy se poplatky za ošetření pacientů vybírají ve variantě fungující pohotovosti, od sebe liší? „V Klatovské nemocnici, a. s., se držíme zákona, který jasně říká, že pohotovostní poplatek ve výši 90 korun se vybírá o pohotovostních službách v sobotu, v neděli, ve svátek a také v pracovních dnech, ale v době od 17 hodin odpoledne do 7 hodin ráno,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Klatovské nemocnice Vladislava Veselá. Jenže ve stejnou dobu, jako pan Jaroslav, tedy v sobotu po 12. hodině odpolední, vyhledala chirurgické ošetření také slečna Petra. Jenže ta šla do privátní chirurgické ambulance v budově klatovské polikliniky. Tam zaplatila pouhých 30 korun.

„My zákon také neporušujeme. Na dveřích ambulance máme pro pacienty upozornění, že o sobotách, nedělích a svátcích máme běžný provoz, nikoliv pohotovost, a to od 9 do 18 hodin. Proto od pacientů v tuto dobu vybíráme běžný poplatek 30 korun,“ vysvětluje lékař Stanislav Křišťan z privátní chirurgické ambulance. „Podobně máme prodlouženou dobu ve všední dny, kdy ordinujeme do 18 hodin a pohotovost tedy funguje až o hodinu později,“ dodal Křišťan.

„Kdybych věděl, že jsou ceny rozdílné, tak jdu samozřejmě tam, kde se platí méně. Ale kdo by to tušil?“ dodává pan Jaroslav.

Kolik zaplatíme

Poplatek za ošetření u lékaře ve všední dny činí, pokud si ordinace nestanoví jinou ordinační dobu 30 Kč

O sobotách, nedělích, svátcích a ve všední dny od 17 do 7 hodin je pohotovostní poplatek 90 Kč

Radmila Nagomská, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Stejná ambulance, jiná cena

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stejná ambulance, jiná cena

Komentáře

další 3 komentáře
Malvin Rozpor se zákonem?  | 25. 01. 2008 12:48

Není to náhodou rozpor se zákonem týkajícího se poplatků (261/2007) kde se jasně píše povinost hradit reg. poplatek: e)90 Kč za pohotovostní službu poskytnutou zdravotnickým zařízením poskytujícím 1. lékařskou službu první pomoci včetně lékařské služby první pomoci poskytované zubními lékaři, 2. ústavní pohotovostní službu v sobotu, neděli nebo ve svátek a v pracovních dnech v době od 17.00 hod. do 7.00 hod., pokud nedojde k následnému přijetí pojištěnce do ústavní péče

Anofeles Asi mi něco nedošlo....  | 22. 01. 2008 21:22

Soboty a neděle vč. svátků atd., jsou pohotovostí celých 24 hodin. Nebo se mýlím ? Čili nevidím žádný rozpor v tom, když pacient v sobotu dopoledne na tzv. ústavní pohotovosti, platí 90 Kč. Jen ve všední den, a to říká zákon, je omezena tzv. pohotovost od 17 h do 7 h násl. dne. I když je to blbost, protože pohotovost na oddělení formálně vždy začíná od 15,30 , nebo od 16,00h. Tedy od té doby, kdy končí většina lékařů pracovní dobu. Nevím, který vůl přišel na oněch 17 hodin.... A pokud si chci ordinovat svobodně třeba v sobotu od 9 do 18, je to čistě moje věc a vyhlásím si to jako pohotovost, beru 90 Kč. Pokud budu opět vůl a označím to za veřejnou službu solidarity, vybírám 30 Kč. A stále dodržuji zákon. To je legrace, není-liž pravda ? A co je vůbec komu po tom ? Jsem svobodný lékař.

Bohumír Šimek Rozdílná cena?  | 22. 01. 2008 10:37

Nejde o rozdílnou cenu, jde jen o rozdílný poplatek! Kéž bychom už konečně měli rozdílné ceny, podle kvality! Ne poplatky, ale skutečné ceny! Pak teprve se může pacient stát pánem systému!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné