Stejná ambulance, jiná cena

Titulní obrázek

S ošetřením naražených žeber pan Jaroslav z Klatov neváhal ani na okamžik. To, že bude v chirurgické ambulanci klatovské nemocnice platit, dobře věděl, proto si vzal s sebou peněženku. Netušil ale, že za stejný zákrok ve 100 metrů vzdálené privátní chirurgické ambulanci v budově polikliniky, by zaplatil o 60 korun méně…

Dvě chirurgické ambulance v Klatovech rozděluje od sebe zhruba stometrová vzdálenost a 60 korun na poplatcích

S ošetřením naražených žeber pan Jaroslav z Klatov neváhal ani na okamžik. To, že bude v chirurgické ambulanci klatovské nemocnice platit, dobře věděl, proto si vzal s sebou peněženku. Netušil ale, že za stejný zákrok ve 100 metrů vzdálené privátní chirurgické ambulanci v budově polikliniky, by zaplatil o 60 korun méně.

Jak je možné, že v sobotu odpoledne, kdy se poplatky za ošetření pacientů vybírají ve variantě fungující pohotovosti, od sebe liší? „V Klatovské nemocnici, a. s., se držíme zákona, který jasně říká, že pohotovostní poplatek ve výši 90 korun se vybírá o pohotovostních službách v sobotu, v neděli, ve svátek a také v pracovních dnech, ale v době od 17 hodin odpoledne do 7 hodin ráno,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Klatovské nemocnice Vladislava Veselá. Jenže ve stejnou dobu, jako pan Jaroslav, tedy v sobotu po 12. hodině odpolední, vyhledala chirurgické ošetření také slečna Petra. Jenže ta šla do privátní chirurgické ambulance v budově klatovské polikliniky. Tam zaplatila pouhých 30 korun.

„My zákon také neporušujeme. Na dveřích ambulance máme pro pacienty upozornění, že o sobotách, nedělích a svátcích máme běžný provoz, nikoliv pohotovost, a to od 9 do 18 hodin. Proto od pacientů v tuto dobu vybíráme běžný poplatek 30 korun,“ vysvětluje lékař Stanislav Křišťan z privátní chirurgické ambulance. „Podobně máme prodlouženou dobu ve všední dny, kdy ordinujeme do 18 hodin a pohotovost tedy funguje až o hodinu později,“ dodal Křišťan.

„Kdybych věděl, že jsou ceny rozdílné, tak jdu samozřejmě tam, kde se platí méně. Ale kdo by to tušil?“ dodává pan Jaroslav.

Kolik zaplatíme

Poplatek za ošetření u lékaře ve všední dny činí, pokud si ordinace nestanoví jinou ordinační dobu 30 Kč

O sobotách, nedělích, svátcích a ve všední dny od 17 do 7 hodin je pohotovostní poplatek 90 Kč

Radmila Nagomská, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!