Stíhání lidí z Krajské zdravotní kvůli tendru na CT bylo zrušeno

soud, právo, spravedlnost

Stíhání sedmi zaměstnanců Krajské zdravotní kvůli tendru na přístroj pro počítačovou tomografii (CT) pro teplickou nemocnici bylo zrušeno. ČTK to řekl Jiří Vondra, mluvčí společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje pět nemocnic Ústeckého kraje.

Pracovníci firmy byli původně obviněni z pletich při zadávání veřejné zakázky. Tendrem za zhruba 17 milionů korun se již dříve zabýval i antimonopolní úřad, který zakázku kvůli chybám zrušil.

Podle Vondry státní zástupce shledal obvinění zaměstnanců Krajské zdravotní vznesená ústeckou hospodářskou kriminálkou předčasnými. „Vytkl řadu nedostatků a akceptoval námitky stíhaných, kteří se proti neadekvátnímu postupu policie ohradili a podali stížnosti na postup vyšetřování i jeho výsledky,“ uvedl. Státního zástupce se ČTK dnes nepodařilo zastihnout.

Obvinění mířilo proti členům hodnotící komise Krajské zdravotní, kteří o zakázce na nákup CT rozhodovali, uvedl v září server Aktuálně.cz. „Jediným hmatatelným výsledkem policejního vyšetřování jsou prozatím obavy zaměstnanců zúčastňovat se práce v hodnotících komisích výběrových řízení, kterých přitom společnost s ohledem na potřeby pěti nemocnic realizuje stovky ročně,“ řekl ČTK mluvčí firmy Vondra.

Zakázkou se zabýval i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kvůli zjištěným chybám ji zrušil. Tendr původně vyhrála společnost Siemens, ÚOHS se zakázkou začal zabývat na základě podání konkurenčního Philipsu. Krajská zdravotní musela za chyby v tendru zaplatit pokutu 10.000 korun a také uhradit náklady řízení 30.000 korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!