Přejít na obsah

Sto tisíc publikací k lepší orientaci pacienta

zpět
22.4.2010
lékařka, pacient, praktik, ordinace
zvětšitlékařka, pacient, praktik, ordinaceZdroj: ratschlag24.com

lékařka, pacient, praktik, ordinace | Zdroj: ratschlag24.com

 

Ministerstvo zdravotnictví připravilo k lepší orientaci pacientů ve zdravotním systému a při kontaktu se zdravotními službami sto tisíc publikací nazvaných Rádce pacienta. Stály 4,5 miliónu korun a peníze šly z prostředků ministerstva zdravotnictví.

Pacienti publikaci dostanou u praktických lékařů a v nemocnicích na ambulancích i od zdravotních sester a také od pacientských organizací, které se na její tvorbě podílely.

„Slibujeme si od toho, že pacient bude mít ucelené informace o tom, jak se chovat při čerpání zdravotní péče. Bude vědět, jaká má práva, a předpokládáme, že bude i akceptovat doporučení lékařů,“ řekla Právu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ve středu, když publikaci představovala. Věří, že pacient se více zapojí do procesu péče o své zdraví.

Publikace provází pacienta například hospitalizací. „Od toho, co je dobré, aby si vzal s sebou do nemocnice, přes to, proč je dobré mluvit o svých onemocněních a opakovaně odpovídat na otázky zdravotníků, byť by se mu to zdálo zbytečné. Dále obsahuje, na co má upozorňovat sám, když jde na operační sál, a je tam i poučení o užívání léků a také to, na jaké informace má pacient obecně právo,“ uvedla Jurásková.

„Informovaný pacient lépe dodržuje léčbu a ví, co a proč dělá,“ řekla výkonná ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko.

Součástí publikace jsou i důležité kontakty obsahující nejen adresy a telefonní čísla ministerstva, krajských úřadů, profesních komor, zdravotních pojišťoven, ale i pacientských organizací a sdružení.


Komentovat článek: Sto tisíc publikací k lepší orientaci pacienta

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sto tisíc publikací k lepší orientaci pacienta

Komentáře

další 4 komentáře
reader Hmmm,  | 26. 04. 2010 16:10

V druhé etape vydají ZP publikaci povinnosti pojištoven ze zákona a finanční zdroje na k těmto úkolům. Na třetí fázi péče o zbylé zdravotníky po exodu do Mexika již zbude jen popel po další erupci na Islandu .

Jiri Wicherek Hmmm,  | 22. 04. 2010 21:57

Hmmm, priznavam, ze tato konspirace mne nenapadla. Kdyz jsem premyslel nad ucelem te brozurky, napadla mne jen "mala domu" pro nekoho.... Priznavam, ze ta Vase myslenka mi prijde, bohuzel, dosti pravdepodobna, jo, mohlo by to byt takove Malleus maleficarum.

MUDr Jiří Kilian Hmmm,  | 22. 04. 2010 16:37

Milý kolego, obávám se, že Vás to napadá nepřípadně. Pacient bude mít informaci v psané podobě, bude jí mávat před očima komu asi ? Přepadá mne v této věci, doufejme neprávem, poněkud konspirativní úvaha smysluplnosti celé brožurky - za těch pár peněz by mohla oddálit atakování státu a přesunout stížnosti na nevymahatelnost práv na lékaře a zdravotnická zařízení. Ty informace jsou k tomu, aby si lidé mohli stěžovat na nedostupnost péče a co následuje : zkoumání, zda lékař měl a mohl - s jakým asi tak výsledkem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné