Stomatologové varují, že opustí systém veřejného zdravotního pojištění

Sněm České stomatologické komory v sobotním prohlášení upozornil, že krajní možností, jak reagovat na zdravotnickou politiku vlády ČSSD, je vystoupení ze systému veřejného zdravotního pojištění. „Znamenalo by to, že by zubaři přešli na přímé platby. Ale to je opravdu krajní možnost,“ řekla tisková tajemnice Zina Sladkovská….

Karlovy Vary –

Zubaři by tedy rozvázali smlouvy se zdravotními pojišťovnami a ty by jim zaplatily jen akutní péči. Vše ostatní by si pacienti platili hotově.

Účastníci sněmu se podle Sladkovské shodli na tom, že prohlášení ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD) o veřejné službě a veřejných penězích jsou účelová a bezobsažná.

„Je to snaha státu o řízení lékařů a zasahování do jejich činnosti. Počínání ministryně je podle lékařů velmi nebezpečné a pro zubaře nepřijatelné. Budou se mu bránit,“ uvedla.

Sněm navrhl, aby zubaři dali najevo svůj nesouhlas se zdravotnickou politikou vlády ČSSD formou referenda. Podle prezidenta komory Jiřího Pekárka by se odehrávalo v ordinacích a pacienti by v něm vyjádřili představu o poskytování služeb.

Jak dále řekl, převládlo mínění, že je třeba postupovat tvrdě proti snaze ČSSD změnit pojišťovenský systém ve státem ovládaný moloch veřejné služby.

„Jsme připraveni poskytovat veškeré a co nejkvalitnější služby pacientům. Avšak výhradně svým jménem a na vlastní zodpovědnost. Nenecháme se rozhodně řídit z ministerstva zdravotnictví,“ zdůraznil Pekárek, kterého sněm v sobotu potvrdil

v čele komory na další, už páté funkční období.

Pekárek zůstává až do roku 2009

Dosavadní prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek byl přitom v sobotu zvolen znovu do své funkce. Svůj úřad bude zastávat do roku 2009.

Pekárek vede komoru v podstatě již od jejího vzniku a dosáhl toho, že stomatologická péče je dnes v České republice na velmi vysoké úrovni.

VÁCLAV ŠLAUF, Karlovarské noviny

Ohodnoťte tento článek!