Stoprocentní přerozdělení pojistného v plné šíři až od roku 2007

Veškeré vybrané pojistné se bude mezi pojišťovnami přerozdělovat až od roku 2007, teprve pak se zvýší příjmy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v poměru, který odpovídá spektru jejích pojištěnců. Zákon, který platí od 1. srpna, počítá s nabíháním nového systému od ledna 2005…

PRAHA –

„Léta 2005 a 2006 budou přechodným obdobím. Teprve od roku 2007 bude používáno přerozdělování podle nákladových indexů věkových skupin, takzvané stoprocentní přerozdělování,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner.

VZP podle Suttnera zatím více peněz z vybrané částky nedostává. Tři miliardy, které dostala před rokem od vlády na oddlužení, musela z větší části vydat na to, aby konsolidační agentuře vrátila peníze, jež dostala na takzvanou předsunutou

platbu.

V období nižších příjmů tak VZP vždy z předsunuté platby za státní pojištěnce platí zařízením za péči.

„Situace VZP je specifická především tím, že musíme platit víc, než vybíráme, a tím, že máme nejsložitější a nejnáročnější skupinu pojištěnců,“ vysvětlil finanční problémy VZP Suttner.

Dodal, že VZP se připravuje na reorganizaci v souvislosti s krajským uspořádáním a změnami v zákoně o VZP.

„Ze zákona se ruší okresní pojišťovny, ale budeme držet dostupnost našich úřadoven v regionech pro pojištěnce i plátce podle potřeby,“ ujistil.

Změny v zákoně rovněž usnadní a zrychlí výběr nedoplatků. Pojišťovna bude moci předepsat dlužné pojistné a penále, stejně jako to dělá například Správa sociálního zabezpečení, to znamená výkazem nedoplatků.

Od 1. srpna platí také změny v úhradě léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely – pojišťovna je uhradí například pacientům se střevním onemocnění celiakií.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!