Přejít na obsah

Stovka za neschopenku nebude

zpět
24.7.2010
lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví
zvětšitlékař, peníze, stetoskop, zdravotnictvíZdroj: diepresse.com

lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví | Zdroj: diepresse.com

 

Náklady na hlášení pracovní neschopnosti začne od 1. srpna platit lékařům stát. Pacientům tak už nehrozí, že by museli za neschopenku dát sto korun.

Změny se lékaři dočkali po téměř roce vyjednávání a dalším půlroce legislativních prací.

Dosud hradili poštovné sami, z plateb zdravotního pojištění ale neměli tento výdaj krytý. Chtěli proto začít vybírat od pacientů za neschopenku sto korun. Svaz pacientů to napadl jako nezákonné, proti byla i ministerstva zdravotnictví (MZ) a práce a sociálních věcí (MPSV).

Podle informací z webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostanou lékaři bezplatně obálky s předtištěným textem „Poštovné hradí adresát“ a s nadepsanými adresami jednotlivých okresních správ sociálního zabezpečení a číslem dohody uzavřené s Českou poštou.

Užívat je budou pro hlášení vzniku a ukončení pracovní neschopnosti, povolení vycházek, změny místa pobytu v době pracovní neschopnosti, změny diagnózy, porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce a jeho předání do péče jiného ošetřujícího lékaře. Lékaři mohou nové obálky užívat od 1. srpna 2010.

Lékaři měli dosud hrazen jen signální kód v ceně 5,25 koruny za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Doporučený dopis správě sociálního zabezpečení je stál 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti vyčíslila Česká lékařská komora na 100 korun.

Peníze na úhradu poštovného dostane ČSSZ od MPSV. To odhadlo roční výdaje související s touto činností na desítky miliónů korun.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Stovka za neschopenku nebude

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stovka za neschopenku nebude

Komentáře

dalších 7 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:36

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

Kony hju  | 26. 07. 2010 09:16

Jak níže napsáno:jak debil budu jezdit pro neschopenky a teď ještě pro nějaké obálky.Nejsem v toto pondělí právě dobře nebit,takže mi promiňte:ať jdou do ANANAS šmejdi.Řeší to pouze konec vyjednávání...ve všem.

Jiří Schnapka MUDr neschopenky  | 24. 07. 2010 21:56

..jo !! A na naše náklady bezplatně budeme dál dělat i jiné věci - pokud se ovšem nedokážeme konečně semknout jako STAV ! Kdyby se konečně podařilo překonat vzájemnou řevnivost mezi jednotlivými druhy a "poddruhy" lékařů, kdybychom vystoupili jako jednotná síla.. PAK bychom snad něčeho dosáhli ! Ale takhle...??..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné