Přejít na obsah

Stovky českých lékařů míří na Západ

zpět
15.4.2008

Anesteziolog dostával před čtyřmi lety v karlovarské nemocnici 20 tisíc čistého. Když šestatřicetiletý lékař zjistil, že mu chce ředitel nemocnice snížit plat, ze kterého sotva uživil manželku na mateřské a své malé dítě, bylo rozhodnuto. Nejprve odešel na rok do nemocnice v saském Annabergu a po roce si to namířil do 85 kilometrů vzdáleného bavorského Marktredwitzu...

Anesteziolog David Štěpánek dostával před čtyřmi lety v karlovarské nemocnici 20 tisíc čistého. Když šestatřicetiletý lékař zjistil, že mu chce ředitel nemocnice snížit plat, ze kterého sotva uživil manželku na mateřské a své malé dítě, bylo rozhodnuto.

Nejprve odešel na rok do nemocnice v saském Annabergu a po roce si to lékař z Ostrova u Karlových Varů namířil do 85 kilometrů vzdáleného bavorského Marktredwitzu. Už tři roky denně dojíždí na tamní kliniku.

„Vydělám si tam stejně jako německý lékař, tedy něco přes pět tisíc eur. I když už není rozdíl tak velký jako v roce 2004, kdy jsem odcházel, pracovat v Německu se stále vyplatí,“ říká Štěpánek.

Posily ze Slovenska

Stejným směrem jako on odešly v posledních pěti letech kvůli vyšším platům tři stovky doktorů. Dalších 800 lékařů z Česka pracuje v Británii. To je dohromady stejně lékařů, jako má největší česká nemocnice v pražském Motole.

Doktoři jen tak do ciziny chodit nepřestanou. Zahraniční nemocnice jim vycházejí vstříc, pomáhají jim s vyřizováním pracovních povolení i s uznáváním licencí.

„Odejít za prací do Německa už dnes není pro lékaře žádný velký problém. Po uvolnění všech bariér to samozřejmě bude ještě jednodušší,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Sílící vlna českých lékařů za prací na Západ začíná být jedním z velkých problémů českého zdravotnictví. V některých okresních nemocnicích už totiž odchody lékařů nedokážou jejich ředitelé zalátat ani slovenskými posilami.

„V Německu nemusím kvůli slušnému platu odpracovat tolik přesčasů. Navíc je tam chování lékařů k pacientům lepší než u nás. To mi vyhovuje,“ uvádí Štěpánek.

Nejvíc odcházejí na Západ anesteziologové, chirurgové, internisté a rentgenologové.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že odchody doktorů pomůže zmírnit velká reforma.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Stovky českých lékařů míří na Západ

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stovky českých lékařů míří na Západ

Komentáře

dalších 35 komentářů
any Re:kampak  | 22. 04. 2008 11:44

Pokud se nekdo rozhodne odejit dale, da se uvazovat i o Australii, Kanade, Novem Zelandu a USA. Idealni doba k odchodu je ihned po skole, ve vsech techto zemich je, az na vyjimky, potreba si projit odbornou postgradualni praxi. Po jejim dokonceni je postaveni lekaru vetsinou lepsi nez kdekoli v Evrope.

Pavel Hranička Re:Trageodie  | 21. 04. 2008 13:47

Nemělo by správně spíše být " In Deutschland müssen wir... " ?!

zino kampak  | 21. 04. 2008 08:50

Presne tak, je nejvyssi cas vypadnout. Zatim nevim o nikom, kdo by se z ciziny vratil z duvodu jazyka. Mame o sobe asi zbytecne male mineni. Nas novy kolega z jizni Asie napsal english, czech - fluent a sotva se podepise ;) Od letosniho podzima zacnou byt k dispozici prvni atestovani vzesli z ten zhovadile "evropske" atestace. Pak budou mit asi sefove malicko problem, protoze jen na nasem odd. chce odejit minimalne 1/2. Jen je otazka kam - Arabske emiraty uz jsou passe vzhledem ke kurzu USD. UK se zacina priblizovat Nemecku, vzhledem k rozdilu libry a € asi 7korun a vyssim zivotnim nakladum v UK. Nemate tu nekdo zkusenosti s letanim do UK na vikendove sluzby?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné