Stovky lidí demonstrovaly za hematologii

Titulní obrázek

Neohrožujte pacienty, Nejsme pokusné morče Julínkova experimentu, Pacienti nejsou loutky. Těmito a dalšími hesly včera stovky demonstrantů před ministerstvem zdravotnictví vyjádřily nesouhlas s plánem ministerstva sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze se Všeobecnou fakultní nemocnicí.

Nelíbí se jim plán ministerstva zdravotnictví sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze se Všeobecnou fakultní nemocnicí

Neohrožujte pacienty, Nejsme pokusné morče Julínkova experimentu, Pacienti nejsou loutky. Těmito a dalšími hesly včera stovky demonstrantů před ministerstvem zdravotnictví vyjádřily nesouhlas s plánem ministerstva sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze se Všeobecnou fakultní nemocnicí. Připravované spojení by totiž podle pacientů a zaměstnanců znamenalo pro světově uznávané pracoviště zánik. „Má paní se v ÚHKT léčila s rakovinou prsu. Díky profesionální péči žila ještě celých jednadvacet let po operaci,“ řekl účastník demonstrace Vladimír Kotěšovec z Prahy 2.

Vděční pacienti

Hana Pejšová také z Prahy 2 se neubránila slzám: „Přišla jsem osobně pozdravit pana profesora Klenera. V ústavu se léčila maminka. Byla těžce nemocná. Díky úžasnému přístupu personálu jsem tuto těžkou životní situaci zvládla.“ Demonstranty přišel podpořit také bývalý ředitel ústavu profesor Pavel Klener, kterého ministr Tomáš Julínek (ODS) odvolal, protože se nechtěl podřídit jeho myšlence. Přijeli i lékaři z brněnské Úrazové nemocnice, jež mají se zásahy ministra také zkušenosti.

Ministr nepřišel

Sám ministr Julínek se shromáždění nezúčastnil. Jen vzkázal, že o Ústav hematologie a krevní transfuze nepřijdou, pouze chce zefektivnit činnost dvou zařízení, která mají shodný léčebný program. „Pokud mají pacienti zájem se mnou

jednat, čekám na ně ve své pracovně,“ vzkázal Julínek. Přes odpor odborné veřejnosti, pacientů, ale i koaličních partnerů, tedy lidovců a zelených, premiér Topolánek plány na slučování z Julínkovy dílny podporuje. „Kdyby lidé demonstrovali za udržení kvalitní hematologie v Praze, tak bych jim zatleskal. Pokud se tato otázka zúží jen na personu pana profesora Klenera, tak mi demonstrace přijde nemístná,“ řekl včera Topolánek. A současně tvrdí, že není důvod, proč by měla o ministrových plánech jednat koalice.

Lucie Boháčová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!