Straničtí experti podpořili jednotnou cenu léků

Titulní obrázek

Experti parlamentních stran podpořili jednotnou cenu léků a potřebu pohotovostních služeb lékáren. Připustili, že tvořící se řetězce lékáren mohou být reálným nebezpečím pro malé provozovny. Neshodli se naopak na poplatcích ve zdravotnictví. Grémium majitelů lékáren vyhradilo celé dopoledne na sobotní konferenci Provozování veřejných lékáren po volbách 2009, rozvoj či krach? právě vystoupením stranických expertů a diskusi s nimi…

Vzhledem k aktuálnímu politickému vývoji se sice volby zřejmě uskuteční až v příštím roce, podle organizátorů ale problémy lékárníků trvají. Na současné praxi jim vadí, že se často výše úhrad za léky snižují a zdravotní pojišťovny lékárníkům odmítají vyplácet původní částky.

Východiskem z této situace by podle expertů byly jednotné ceny léků. Podle senátora ČSSD Vladimíra Drymla ale ceny nemohou být na úrovni maximálních cen. „Některé ceny v ČR jsou dražší než v západní Evropě. Tady jsou velké rezervy,“ dodal. Podle poslance ODS Borise Šťastného by sjednocení cen nesmělo poškodit pacienty ani snižovat ekonomickou prosperitu lékáren.

Pohotovostní služba lékáren je podle Šťastného nutná a přispívat by na ni měl stát i pacienti. I Dryml, zástupce strany, která chce regulační poplatky zrušit, se v tomto případě vyslovil pro poplatek, protože jde o nadstandardní službu. Experti obou velkých stran nepovažují za vhodnou současnou praxi, kdy vydává léky pacientům přímo lékař. Expert KDU-ČSL Jiří Carbol ale podotkl, že v akutním případě lékař musí mít možnost dát pacientovi lék.

Zatímco se na poplatku za lékárnickou pohotovost Dryml se Šťastným shodl, rozhodně trval na postoji ČSSD, že takzvané regulační poplatky dlouhodobě škodí. Lidé šetří, odkládají návštěvu lékaře a přicházejí až v době, kdy už je nutné nasadit účinnější a dražší léky nebo léčení v nemocnici. Šťastný zopakoval postoj své strany, podle kterého se regulační poplatky osvědčily.

Skutečností podle Šťastného také je, že velké řetězce lékáren mohou ohrožovat samostatné lékárny. Nejde podle něj ale o monopol a o selhání trhu. „Řetězce jsou reálným strašidlem, hrozí, že všechno skoupí jeden,“ uvedl Carbol.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!