Strany jdou do voleb s vizí solidárního pojištění a připojištění

České zdravotnictví spotřebuje ročně přes 200 miliard korun, podle nejnovějších údajů statistiků to v roce 2004 bylo téměř 206 miliard. Zdravotnictví ročně dostává 7,4 procenta hrubého domácího produktu, přesto se zadlužuje. Politické strany ve volebních programech proto řeší, jak peněz využít co nejefektivněji…

Praha – a zamezit opakovaným dluhům.

Všech pět stran, které mají šanci dostat se v červnových volbách do sněmovny, se shoduje v tom, že přidat zdroje musí především stát. Zákonodárci napříč politickým spektrem podpořili od dubna zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

Strany se shodují i v tom, že základem má zůstat solidární zdravotní pojištění a že je třeba zavést připojištění na nadstandardní péči. ČSSD plánuje komerční dobrovolné připojištění provázané s daňovým zvýhodněním. ODS hovoří o osobních účtech, které by měl každý občan a rozhodoval by, jak peněz na účtu využije. KSČM trvá na definování standardní péče, měla by být hrazena z veřejného pojištění. O standardní péči z veřejného pojištění hovoří i Strana zelených. KDU-ČSL počítá vedle veřejného pojištění s nepovinným připojištěním.

Podle experta Pavla Hroboně, který spolupracoval se senátorem ODS Tomášem Julínkem na jeho zdravotnickém programu, jsou pro růst efektivity zapotřebí dvě věci: zapojit do rozhodování pacienty tím, že budou platit regulační poplatky za recept, návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici. Poplatky ale nesmějí dopadnout nepříznivě na sociálně slabé.

Druhým, a podle Hroboně mnohem významnějším krokem k lepšímu využití zdravotnických financí, je změna vztahů mezi zdravotními pojišťovnami a zařízeními. Podle Hroboně je potřeba, aby pojišťovny začaly nakupovat péči a uzavíraly smlouvy pro své pojištěnce s kvalitnějšími zařízeními, která ji dokáží poskytnout i za levnější cenu.

O nákupu „kvalitního zboží“ hovoří v případě zdravotní péče také poslanec KDU-ČSL Josef Janeček. Jeho strana prosazuje léčebné standardy, akreditace nemocnic a síť zařízení. „Až bude jasné, kolik za 200 miliard ročně umíme nakoupit, může být diskuse o spoluúčasti,“ soudí. Pacienti dávají nyní kolem 20 miliard za rok na spoluúčasti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!