Přejít na obsah

Strany se shodují v nutnosti vytvořit standardy péče z pojištění

zpět
6.5.2010
dokumenty, tužka, brýle, jednání, smlouva
zvětšitdokumenty, tužka, brýle, jednání, smlouvaZdroj: www.thomsonrogers.com

dokumenty, tužka, brýle, jednání, smlouva | Zdroj: www.thomsonrogers.com

 

Vytvořit standardy péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, umožnit lidem připojistit se na to ostatní a ušetřit peníze pojišťoven i pacientů poklesem cen léků - na tom všem se dnes shodli zástupci osmi politických stran, jež k debatě pozvala Koalice pro zdraví. Jejich "krásné porozumění" přičetl komentátor diskuse ekonom Miroslav Zámečník tomu, že v sále nebyly televizní kamery.

„Na technické úrovni je spousta věcí, kde se shodneme. Pak asi velká politika se bude lámat na daních,“ poznamenal. ČSSD například chce o deset procent zvýšit platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané, zatímco podle KDU-ČSL se růstu spoluúčasti pacientů Česko nevyhne.

„Úplnou shodu vidím v tom snažit se konečně popsat, co je standard, a to ať v diagnostice nebo léčbě,“ shrnul Zámečník. Shoda je i v tom použít nejlevnější materiál a lék, strany chtějí posílit roli generik, tedy levnějších forem drahých léků. Shoda je i v plánování kapacit a nutnosti řešit vazbu zdravotní a sociální péče.

„Přestože tedy spektrálně na spoluúčasti a financování shoda není, tak vnitřní opatření v systému jsou zcela zřejmá,“ dodal Zámečník.

Politici ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, Strany Zelených, KDU-ČSL, Věcí veřejných a SPOZ proti tomuto hodnocení neprotestovali. Shoda v tom ale mezi nimi byla už dřív. Debata o reformě se však vždy stočila na regulační poplatky. Prosadila je před dvěma roky ODS a od té doby proti nim bojují sociální demokraté i komunisté. Pokud už se někdy politici dostali ke standardům, neshodli se na jejich rozsahu, tedy na tom, co by mělo být garantováno a na co by si lidé již měli připlácet.

Další z komentátorů diskuse, tvůrce zdravotnické reformy ODS a bývalý ministerský náměstek Pavel Hroboň potvrdil, že shoda na standardizaci je důležitá. Upozornil ale zároveň na to, že dostupnost zdravotní péče je z 95 procent závislá na financích.

Hroboň řekl, že v roce 2009 byl v celém systému zdravotního pojištění roční deficit zhruba deset miliard korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji pojišťoven se letos pravděpodobně zvýší na 15 miliard. Budou-li zrušeny regulační poplatky, tak prý až na 20 miliard. Tento rozdíl bude muset řešit nová vláda, která nastoupí po volbách.

Situace se podle Hroboně do budoucna nezlepší, i když se oživí ekonomika, projeví se však dopady stárnutí obyvatelstva a s tím rostoucí nároky na více zdravotní péče. „Principiálně buď můžeme přidat peníze, nebo ubrat služby. Ubírání služeb tady většina zástupců stran nechce, zbývá otázka peněz,“ uvedl. Ve státní pokladně rezervy nejsou, zvyšování sazeb pojistného by podle Hroboně vedlo k vyšší nezaměstnanosti. „Zbývá poslední zdroj, a to jsou platby obyvatelstva, samozřejmě sociálně citlivě nastavené,“ uzavřel.


Komentovat článek: Strany se shodují v nutnosti vytvořit standardy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Strany se shodují v nutnosti vytvořit standardy…

Komentáře

dalších 9 komentářů
lékař5 konečně shoda  | 10. 05. 2010 02:13

napříč politickým spektrem: "...Zbývá poslední zdroj, a to jsou platby obyvatelstva, samozřejmě sociálně citlivě nastavené,“. Rádoby lahodně do uší znějící, ale v podstatě ještě do většího marasmu ženoucí naše veřejné zdravotnictví a finance daňových poplatníků. Důraz je na konec věty: "... samozřejmě sociálně citlivě nastavené". No, a protože na to náš po krk zadlužený stát nemá, tak se prostě jenom přidá práce zdravotníkům za (snad) stejnou odměnu, ale s ještě větším rozporem v tom co umí a co mohou, co smějí a co musí. A standardy zdravotní péče? Už dnes ze znalosti problematiky nebo z alibismu děláme více, než ZP je ochotná zaplatit. Opravdu si myslíte, že budou definovány minimální limity pro diagnostiku a léčbu? Na to, aby byly střízlivé, by je musely vydat zdravotní pojišťovny, ale ty k tomu nemají zmocnění (a není divu- vedle černokloťácké bandy s nebo bez středoškolského vzdělání nebude jistě správným arbitrem těch několik desítek doktorů před důchodem). Nebo vezme toto rozhodnutí na svoje bedra MZ ČR? Nebo ČLK? Poslanci? Vláda? Ale no ták, kdo by měl sílu brát lidu jeho léta zvyklé hodnoty a jistoty spotřeby? Jde o zdraví a o život. Jenom se podívejte na rozhodnost státu (obou sněmoven) ve věcech sociálních "jistot"- bez práce zaručená minimální mzda doživotně, různé sociální příplatky, porodné a mateřské... Houby s octem zredukují! Stačí rozlít sudy piva zadvěkačkykus a ohřát párečky a hned je sešikovaná tvrdá dělnická pěst. A to je ohromně silná voličská základna. Moc nepřemýšlí, budoucnost ji moc netrápí, kus žvance a chlastu ji ke štěstí stačí, ale hlavně nám nesahejte na naše jistoty včetně "bezplatného" zdravotnictví, naše vládo a páni poslanci. A kdo by si kopal dobrovolně svůj hrob?

člověk standardy přece jsou už dávno zřejmé  | 6. 05. 2010 14:51

Pacienti doplácejí na nadstandard, nebo to co se dozví že nehradí pojišťovna a je jim nabídnuto už dávno.Takto definované bezplatné zdravotnictví, placené a doplácené jak v lécích, tak v nejrůznějších jiných podobách je přeci vyjádřením nedostatečně upravenho základu- standardu co péče ze zdravotního pojištění vůbec obnáší.

Jiri Wicherek Nejsem si jist,  | 6. 05. 2010 14:51

zda se na te vzacne shode na nutnosti zavedeni standardu nepodilela skutecnost, ze zucastneni zastupci stran sice debatovali o standardech, ale ve skutecnosti si pod tim kazdy predstavoval neco jineho a jen se domnival, ze ostatni debatujici mini temi standardy totez, co mini on.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné