Přejít na obsah

Střední odborné školy čekají problémy s praktickou výukou

zpět
7.1.2016
laboratoř, věda, výzkum
zvětšitlaboratoř, věda, výzkumZdroj: Shutterstock

laboratoř, věda, výzkum | Zdroj: Shutterstock

 

Střední odborné školy a učiliště budou mít od ledna problém zajistit výuku v laboratořích a praxi ve firmách. Nezletilí žáci totiž nebudou smět pracovat s většinou chemikálií. Zmínil to předseda Asociace středních průmyslových škol ČR Jiří Zajíček.

Při novele zákona o veřejném zdraví z prováděcí vyhlášky zmizel odstavec s výjimkou pro mladistvé připravující se na budoucí povolání. Ministerstvo školství to asi vyřeší novelou školského zákona, což se do začátku roku nestihne.

Resort školství se podle tiskové zprávy snažil s Ministerstvem zdravotnictví vyjednat změnu vyhlášky, ale neuspěl. Od začátku připomínkového řízení před rokem až dvěma podle Zajíčka na možný problém oficiálně upozorňovali i lidé z praxe, ale rovněž neúspěšně.

„Ministerstvo zdravotnictví odpovědělo, že našim připomínkám nemohou vyhovět, protože jenom převádějí evropskou legislativu do české,“ řekl Zajíček.

Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že inkriminovaná vyhláška upravuje ochranu zdraví mladistvých zaměstnanců, takže vypuštění odstavce s výjimkou pro praktické vyučování považuje za logické. Podle školského zákona ale veškerá praktická výuka spadá pod Zákoník práce, takže se musí zmiňovanou vyhláškou řídit.

„U praxe ale není potřeba ochrana v takovém rozsahu jako u mladistvých zaměstnanců,“ poznamenal Zajíček, který je zároveň ředitelem Masarykovy střední školy chemické v Praze.

Jediná cesta k nápravě nyní spočívá ve změně paragrafu, který navazuje praxe na Zákoníkem práce. „Ačkoliv ministerstvo školství tento problém nezpůsobilo, má připravené řešení v rámci novely školského zákona, která fakticky převezme rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedlo ministerstvo školství. Měla by se k tomu využít ještě aktuální novela školského zákona, kterou nyní projednávají poslanci.

Školy ve svízelné situaci

Do začátku roku 2016 se ale legislativní proces nestihne, a školy se ocitnou ve svízelné situaci. „Ve druhém ročníku nebudeme schopni odučit praktika z organické chemie. Nejde však jen o chemické obory, ale rovněž o obory zdravotnické, stavebníky, kteří mají lepidla, truhláře, automechaniky,“ řekl Zajíček.

Řešení se bude hledat těžko. „Buď budeme porušovat zdravotní legislativu, nebo školskou legislativu, protože nebudeme naplňovat rámcové a školní vzdělávací programy,“ poznamenal ředitel. U maturitních oborů je podle něj možné nařízení obejít zařazením práce v laboratoři pod teoretickou výuku ve školním vzdělávacím programu. Pak by to nespadalo pod Zákoník práce. Není to ale možné na učilištích a při praxi ve firmách.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Související články

13.8. Stereotyp nikoho nevyléčí Stereotyp nikoho nevyléčí
0 příspěvků
25.5. Zápisné: kompromis, jaký nemá být Zápisné: kompromis, jaký nemá být
0 příspěvků

Komentovat článek: Střední odborné školy čekají problémy s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné