Přejít na obsah

Středočeši platí ze svého, nebo dluží

zpět
12.5.2011
lékařka, pacientka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, pacientka, ordinace, praktikZdroj: www.mandylamb.com

lékařka, pacientka, ordinace, praktik | Zdroj: www.mandylamb.com

 

Středočeský kraj jako jediný v Česku proplácí regulační poplatky. Vzrostl počet pacientů, kteří o tuto výhodu nemají zájem.

Ze šedesáti na sto korun, o tolik by měl od podzimu povyskočit regulační poplatek za pobyt v nemocnici. Vyplývá to z takzvané malé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou nedávno schválila vláda. Vedení Středočeského kraje vzkazuje, že pacientů v jeho nemocnicích se to nedotkne. Nadále totiž budou moci žádat o vrácení poplatku. Bude záležet na pacientech jestli toho využijí.

Za poplatky dluží statisíce korun

Středočeský krajský úřad, který jako jediný v Česku poplatky vrací, loni v srpnu udělal změnu. Přestal vyplácet poplatky přímo a zavedl systém žádostí. „Zatímco před touto změnou byla celková úhrada kraje za období srpen až prosinec více než třicet milionů korun, za stejné období o rok později to byl už necelý milion,“ říká mluvčí kraje Berill Mascheková.

Pacienty odrazuje nejen nutnost vyplnit formulář, ale také nejistota, zda peníze vůbec dostanou. Kraj může žádost zamítnout. Ani Sedmičkou oslovení pacienti kladenské nemocnice tuto možnost nevyužívají. „Mám manžela, takže nějak vyjdeme. O vrácení poplatku nežádám,“ říká důchodkyně Jaroslava Štrachová. Sto korun za den v nemocnici jí přijde moc, ale více jí vadí, že musí platit za každou položku na receptu.

Ani Lenka Řezáčová si z poplatků hlavu nedělá. „Mám kartu lékárny, která je za věrnost nedává. U dětského lékaře také neplatím. A když jdu sama dvakrát za rok k lékaři, tak mi těch šedesát korun nevadí,“ říká Řezáčová, matka malého dítěte.

Lidé poplatky raději platí ze svého, anebo je nezaplatí vůbec. Například mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici chybí na poplatcích přes tři sta tisíc.

„Nejvíce nezaplacených je poplatků za pobyt v nemocnici, necelé jedno procento, na druhém místě jsou třicetikorunové poplatky,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Za poplatky dluží pacienti i dalším středočeským nemocnicím. Třeba Kutná Hora uvádí částku třicet sedm tisíc a Kolín dokonce půl milionu.

„Někteří pacienti hradí poplatky dodatečně,“ dodává ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.


Komentovat článek: Středočeši platí ze svého, nebo dluží

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné