Středočeská koncepce: Bendl versus Machovec

Středočeský hejtman Petr Bendl tvrdí, že situace zadlužených nemocnic je tak špatná, že není jiné cesty než radikální řez. Místopředseda středočeské ČSSD Karel Machovec Bendlovu strategii v nemocnicích tvrdě kritzuje. Rozhovory s oběma představiteli najdete v článku…

Středočeský hejtman Petr Bendl tvrdí, že situace zadlužených nemocnic je tak špatná, že není jiné cesty než radikální řez. Místopředseda středočeské ČSSD Karel Machovec Bendlovu strategii v nemocnicích tvrdě kritzuje.

Bendl: Dluhy ohrožují kvalitu péče

hn: Opoziční sociální demokraté vás kritizují za transformaci nemocnic. Proč jste tak radikální?

Sociální demokracie je ve vládě a dlouho dobu nic nedělala. My jsme dostali nemocnice ve stavu, kdy jsme něco udělat museli, jinak by některé dnes neexistovaly.

hn: Opravdu si myslíte, že mají být jen čtyři nemocnice pro náročné výkony?

Jsou čtyři, které dělají náročnější operace, k tomu asi jako pátá benešovská. Stanou se základní páteří, tou doplňkovou budou malé nemocnice, a uvnitř sítě musí fungovat dobře vybavená záchranná služba. Přitom nemáme dost peněz na sanaci všech dluhů. Abychom byli schopni udržet základní síť, budeme muset menší nemocnice pronajmout, jako to už dnes dělají některá města.

hn: Dluhy vás zaskočily?

Stát neoddlužil nemocnice komplet, dal nám dvě třetiny neproplacených faktur.

hn: Podařilo se dluhy snížit?

Další se neobjevují. Ředitelé museli přijít s konceptem, jak nastavit vyrovnané hospodaření.

hn: Ve kterých nemocnicích není dost investic?

Ve většině, snad s výjimkou Mladé Boleslavi, která v pomyslném žebříčku investic stojí nejvýš. Ale například Příbram nebo Kladno jsou nemocnice postavené v padesátých, šedesátých letech a od té doby se tam neinvestovalo. Jsou zanedbané, potřebují rekonstrukci.

hn: Jsou dluhy tak velké, že ohrožují kvalitu péče?

Jednoznačně.

Machovec: Je to plíživá privatizace

Bendlovu strategii v nemocnicích tvrdě kritizuje ČSSD, která je v opozici. „Střední Čechy jsou pilotním projektem antisociálního programu ODS,“ říká místopředseda středočeské ČSSD Karel Machovec.

hn: Proč odmítáte záměr hejtmana na změny ve středočeském zdravotnictví?

Požadujeme po hejtmanovi rychlejší postup při odstraňování duplicit některých oddělení v nemocnicích. Vedení kraje si vyžádalo podrobné plány od nemocnic, ve své koncepci je ale nevyužilo. Naopak se zdá, že jim současný stav vyhovuje, protože nahrává jejich argumentaci o nutnosti převádět nemocnice na obchodní společnosti.

hn: Odmítáte transformaci nemocnic na akciové společnosti i jejich pronájmy. Jak ale jinak zabráníte tomu, aby se dále zadlužovaly?

Samotný převod nemocnic na akciové společnosti nezmění efektivitu hospodaření. I obchodní společnost může hospodařit se ztrátou a dostat se do konkursu. Naopak příspěvková organizace nebo nezisková společnost mohou hospodařit se ziskem. Důkazem tvrzení je Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, která vykazuje zisky a je stále příspěvkovou organizací.

hn: Co vám na transformaci konkrétně vadí?

Jde o to, že hlavním kritériem fungování obchodních společností je byznys. Navíc i po převodu nemocnic na obchodní společnosti zůstane politická odpovědnost kraje za jejich fungování. Kraj jako jediný akcionář bude muset doplnit chybějící prostředky. Samozřejmě, a to ODS asi chce, lze problémy řešit plíživou privatizací. Proto odmítáme i pronájmy menších nemocnic, které se pak budou soustřeďovat jen na lukrativnější obory a budou proti oblastním nemocnicím zvýhodněny.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!