Středočeská ODS kritizuje fungování krajské nemocnice

David Rath

Středočeští občanští demokraté kritizují fungování Krajské nemocnice Středočeského kraje, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice. Organizace, která má osm zaměstnanců a prakticky žádnou činnost nevykonává, stojí krajský rozpočet ročně 20 milionů korun, řekl šéf středočeské ODS Petr Bendl.

Hejtman David Rath (ČSSD) jeho výhrady odmítl. Tato řídicí instituce je podle něj užitečná a ušetřily se díky ní již desítky milionů korun.

Bendl podotkl, že Krajská nemocnice Středočeského kraje by podle schváleného usnesení zastupitelů měla poskytovat zdravotní péči, což nečiní. „Přesto ročně stojí kraj 20 milionů, o nichž nevíme, kam jdou,“ dodal. Vznikla podle něj navíc nebezpečná situace, kdy několik jednotlivců rozhoduje o zakázkách za dvě až 2,5 miliardy korun.

Rath podotkl, že krajská nemocnice má především kontrolní a koordinační kompetence. Dohlíží podle něj na kvalitu služeb a hlavně na ekonomičnost. Týká se to například nákupu léků, zdravotnického materiálu, společné politiky v oblasti zaměstnanosti, personálních záležitostí, ale i takových věcí, jako je rozvoj nemocnic, aby nevznikaly zbytečné duplicity.

„Aby dvě stejné nemocnice nedaleko sebe neinvestovaly do stejných provozů, ale aby se to koordinovalo,“ dodal. Podle něj kraj díky této organizaci ušetřil již desítky milionů korun, rozhodně mnohem více, než stojí její provoz.

Bendl se pozastavil i nad tím, že v organizaci pracují lidé z Hostivice, kteří mají blízko k hejtmanovi. Například mluvčím je hostivický radní za ČSSD Patrik Tomšů. „Jsou všichni z jedné hostivické rodiny, kdo tam ještě nebydlí, tak se tam stěhuje, jako pan senátor z Rakovnicka (Marcel) Chládek. Chtějí to tam mít všechno jako jedna famílie,“ uvedl šéf krajské ODS.

Rath jeho výhrady odmítl. „Mám pocit, že panu Bendlovi měkne mozek, protože v Hostivici žije zhruba 8000 obyvatel, samozřejmě někteří z nich pracují i na krajském úřadě. V životě jsem se nestaral o to, zda na krajském úřadě pracuje někdo z Lán,“ dodal s poukazem na Bendlovo bydliště.

Středočeská ODS kritizuje fungování krajské nemocnice
Ohodnoťte tento článek!