Středočeská ODS požádá ministerstvo o kontrolu poplatků

Titulní obrázek

Kontrola by se měla zaměřit na to, jak může kraj doložit, za koho zaplatil regulační poplatek. Vzhledem k tomu, že lidé nemusí podepisovat darovací smlouvy, není podle ODS dohledatelné, zda za konkrétní osobu kraj opravdu poplatek uhradil…

Středočeská ODS chce požádat ministerstvo financí, aby prověřilo systém placení poplatků za pacienty krajských nemocnic. Kontrola by se měla zaměřit na to, jak může kraj doložit, za koho zaplatil regulační poplatek. Vzhledem k tomu, že lidé nemusí podepisovat darovací smlouvy, není podle ODS dohledatelné, zda za konkrétní osobu kraj opravdu poplatek uhradil. Informuje o tom páteční vydání DNES.

„Teď na žádosti pro ministerstvo pracují právníci, odeslána by měla být asi za týden,“ řekl listu mladoboleslavský primátor a krajský zastupitel Raduan Nwelati. Právě ministerstvo může na to, jak kraje nakládají s penězi, dohlížet. „Pokud nějaká taková žádost přijde, budeme se jí samozřejmě zabývat, je ale předčasné předjímat, kdy a jak bude ministerstvo na podnět reagovat,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle ODS nelze zjistit, zda za konkrétní osobu kraj opravdu poplatek uhradil. „Nám vadí, že není dohledatelné, zda nebylo vynaloženo víc peněz, než kolik lidí si skutečně nechalo poplatek zaplatit,“ uvedl Nwelati.

To, že lidé nemusejí podepisovat darovací smlouvy, potvrdil i hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD). „Alternativa s písemnou žádostí je možná právně více podložená, ale krkolomná a zdlouhavá. Snažili jsme se vytvořit jednoduchý systém,“ řekl.

Nwelati ale trvá na tom, že na každý vydaný poplatek by měl být samostatný doklad.

Vedení kraje v minulosti nechalo vypracovat seznam pacientů, kteří za sebe poplatek nechali zaplatit. Podle Nwelatiho, který do seznamu mohl nahlédnout, protože je lékař, jsou soupisy zmatené a existuje podezření, že jsou v nich fiktivní pacienti. „U jednoho pacienta bylo jen jméno a bydliště Ukrajina. Takové seznamy bych dokázal napsat přes noc,“ namítl. Seidl však míní, že možnost, jak si dary kraje prověřit, existuje. Evidenci podle něho vedou nemocnice.

Podle právníka Ondřeje Dostála by se to, zda poplatky byly zaplaceny skutečně za všechny lidi z krajského seznamu, dalo dohledat nejspíš namátkovou kontrolou. Oslovit by kontroloři museli přímo pacienty, které by museli požádat o svolení nahlédnout do jejich zdravotnické dokumentace. Fakt, že každý jednotlivý pacient nepodepsal doklad, by Dostálovi nevadil.

ČTK

Středočeská ODS požádá ministerstvo o kontrolu poplatků
Ohodnoťte tento článek!