Středočeská záchranka žaluje ministerstvo

Žalobu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu podalo včera u Městského soudu v Praze Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje proti ministerstvu zdravotnictví. Informovala o tom mluvčí záchranářů Tereza Janečková.

Podle ní byl důvodem k žalobě fakt, že ministerstvo bezmála půl roku nerozhodlo o rozkladu podaném středočeskou záchrankou proti rozhodnutí ministerstva z loňského 25. listopadu, jímž ministerstvo stanovilo provozovatelům zdravotnických zařízení povinnost zajistit očkování proti prasečí chřipce.

„Stát převedl očkování látkou Pandemrix na kraje – na nemocnice a záchrannou službu. My jsme namítali, že by to měl řešit sám stát, tedy ministerstvo,“ osvětlila Deníku Janečková. Záchranka argumentovala právními rozbory, podle nichž uložení takové povinnosti odporuje zákonu.

Reakce ministerstva se ale středočeští záchranáři nedočkali. „To zůstalo zcela nečinné,“ konstatoval ředitel krajské záchranky Martin Houdek a poukázal na fakt, že uplynuly všechny lhůty stanovené správním řádem.

Přitom by podle něj ministerstvo, jakožto ústřední orgán státní správy, mělo dbát na dodržování obecně závazných právních předpisů a také ctít základní práva účastníků správního řízení. „Zejména právo na projednání věci bez zbytečných průtahů,“ připomněl Houdek, podle jehož slov je žaloba prostředkem, jímž se středočeská záchranka domáhá dodržení zákonného postupu.

Vyjádření ministerstva se Deníku včera nepodařilo získat, ačkoli jeho tiskové oddělení reakci přislíbilo. Všichni odpovědní prý odpoledne byli na poradě u ministryně. Již dříve mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň připomínal, že středočeská záchranná služba začala proti prasečí chřipce očkovat o dva týdny později než zbytek republiky.

Záchranáři v čele s Houdkem tehdy namítali, že panují nejasnosti v označování přípravku. Zdráhali se proto používat vakcínu, jejímž složením si nemohli být jisti. K tomu náměstek ministryně Marek Šnajdr Deníku řekl, že středočeští záchranáři byli jediní, kdo způsob značení přípravku nepochopil.

Středočeská záchranka také média informovala, že zájem o očkování je pramalý – přičemž látku odmítají i zdravotníci. Mluvčí Sršeň v té souvislosti hovořil o „systematickém znejisťování pacientů nerelevantními informacemi“.

Nyní se středočeská záchranka chystá očkování zcela ukončit. „Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ze dne 4. 12. 2009 se bude provádět do 31. května,“ informuje na svých webových stránkách. „Zároveň s ukončením očkování budou zrušena vakcinační centra a vakcinační telefon s číslem 731 137 014,“ upozorňuje.

Ohodnoťte tento článek!