Středočeská záchranná služba zvýšila počet stálých lékařů

Středočeské záchranné službě se podařilo za necelé tři roky více než zdvojnásobit počet stálých lékařů a sjednotit činnost bývalých okresních záchranných služeb…

Zároveň opravila řadu stanovišť, vybudovala centrální sklad léků i zdravotnického materiálu a snížila svůj dluh. I přesto se potýká s nedostatkem lékařů a uvítala by zákon, který by jednoznačně stanovil síť záchranné služby. Uvedl to ředitel středočeských záchranářů Robert Zelenák.

Zájem lékařů pracovat u záchranky je větší

Kraj koncem roku 2002 zřídil krajské Územní středisko záchranné služby (ÚSZS) se sídlem v Kladně. Na jaře 2003 do něj sloučil jednotlivé záchranné služby, které převzal od zrušených okresních úřadů.

Od té doby se podstatně zvýšil zájem lékařů pracovat u záchranné služby v hlavním pracovním poměru. Jejich počet stoupl z původních 29 na současných 72.

„Jednak lékaře docela slušně platíme a také jsme pro spoustu lidí organizací perspektivní,“ uvedl ředitel. Záchranná služba je kromě oblastních nemocnic segmentem, který se stále rozšiřuje, a nikdy se neuvažovalo o jeho redukci, poznamenal.

Organizace je nicméně dál závislá na práci externistů, ač by pro ni bylo ideální mít jen stálé pracovníky. „To je ale jen snová představa. Pro zabezpečení nepřetržitého provozu 55 výjezdových stanovišť je zapotřebí 270 lékařů,“ uvedl Zelenák.

V Krásné Hoře bude další stanoviště

ÚSZS se podařilo zásadně opravit či vybudovat stanoviště v Mladé Boleslavi, Neratovicích, Rakovníku, Benešově, Lysé nad Labem a zahájena je stavba v Kolíně.

Chce zajistit odpovídající prostory v Brandýse nad Labem, Jesenici, Hořovicích a Sedlčanech. Co nejdříve chce zahájit stavbu sídla ÚSZS v Kladně a plánuje stavbu stanoviště v Krásné Hoře na Příbramsku, aby i zde byla splněna vyhláškou stanovená doba dojezdu 15 minut.

Podle Zelenáka je třeba, aby vyhlášku vystřídal zákon o záchranné službě. Stanovil by síť záchranné služby, čas dojezdu, i to, že stát zaplatí zajištění parametrů. Ztráty méně vytížených stanovišť v málo osídlených oblastech nyní hradí zřizovatel.

Vyrovnaný rozpočet závisí na pojišťovnách

Loni ÚSZS zásadním způsobem zasáhla změna systému financování z paušálních plateb na platby za výkony. Její příjmy klesly o zhruba 20 milionů korun. Soudní dohry tohoto kroku VZP nejsou dosud uzavřeny.

Loni skončila ÚSZS se ztrátou kolem sedmi milionů korun, což je o 50 procent méně než rok předtím. Do letošního roku vstupovala s reálným plánem vyrovnaného rozpočtu, který je však plně závislý na platební schopnosti zdravotních pojišťoven.

ČTK

Středočeská záchranná služba zvýšila počet stálých lékařů
Ohodnoťte tento článek!