Středočeské krajské nemocnice nemají na zvýšené platy lékařů

peníze, peněženka

Lékaři středočeských krajských nemocnic nedostali za leden zvýšené platy o 6,25 procenta. Nemocnice na to nemají peníze, protože získají od pojišťoven méně peněz než loni. ČTK to řekla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Nemocnice kvůli tomu vyjednávají s krajem o dotacích, které by měly udržet výši platů na úrovni loňského roku. Přidáno zatím nedostanou například ani lékaři v Jihomoravském kraji.

„Musím říct, že to zatím lékaři chápou. Chápou to jako nesplněný slib ministra a ne vedení nemocnic,“ uvedla Pancová. Dodala, že nemocnice mají vypovězené rámcové smlouvy s pojišťovnami. Pokud by lékaři hrozili protesty jako loni, mohlo by to prý nemocnice na dlouhou domu poškodit. „Protože pojišťovny s námi neuzavřou smlouvy na lékařské výkony, pokud k tomu nemocnice nemají dostatečné personální vybavení,“ zdůraznila Pancová.

Hlavním důvodem, proč nemocnice platy zvýšit nemohou, je snížení zálohových plateb ze strany pojišťoven. Podle Pancové nemocnice dostanou od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) méně peněz než loni a menší pojišťovny prý budou platit na úrovni roku 2010. „Budeme s nimi jednat a zvažovat, jestli s těmi malými pojišťovnami uzavřeme smlouvu(…), protože to je pro ty nemocnice opravdu velmi nevýhodné,“ uvedla Pancová.

Kromě peněz od pojišťoven mohou nemocnice zvýšit příjmy zvýšením počtu výkonů podle úhradové vyhlášky. Podle Pancové však peníze uvidí až v polovině nebo na konci příštího roku, přitom platy se měly zvýšit už od letošního ledna. Peníze navíc podle ředitelky nemocnice částečně utratí za zvýšené DPH a část spolkne inflace.

Krajské nemocnice vyjednávají s hejtmanstvím o provozních dotacích, které by měly zaplatit ztrátové a nehrazené činnosti. Podle Pancové jde například o dětský domov v Mladé Boleslavi, infekční oddělení v příbramské nemocnici nebo pokoje v kladenské nemocnici, které nahrazují záchytku.

„Snažíme se zatím úspěšně vyjednávat s krajem, že bude našim lékařům a zdravotnickém personálu garantovat alespoň stejné mzdy jako v roce 2011,“ uzavřela Pancová. Středočeský kraj je zřizovatelem nemocnic v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově.

Ohodnoťte tento článek!