Středočeské záchytky mají potíže, příbramské hrozí zánik

Středočeské záchytné protialkoholní stanice mají potíže s provozem. Zatím jsou v kraji tři, nad dalším fungování příbramského zařízení ale visí otazník. Město ho podle místostarosty Václava Černého (ODS) nechce dál financovat. Pokud příbramská záchytka zanikne, na celý kraj budou připadat jen stanice v Mladé Boleslavi a Kolíně. Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) ČTK řekla, že hejtmanství zatím nemá ujasněno, jak situaci řešit.

Příbramská stanice podle Černého nesplňuje nové hygienické předpisy, je příliš malá a měl by v ní být trvale lékař. Město ale zařízení rozšiřovat nechce ani do něj investovat další peníze. „Když budu mluvit za sebe i za vedení radnice, my tu záchytnou stanici tady nechceme. Protože občané Příbrami na to doplácejí,“ uvedl Černý na radničních webových stránkách.

Fialová přiznala, že kraj zatím neví, jak situaci řešit. „Příbram chtěla záchytku převést na oblastní nemocnici, o čemž jsme začali trochu uvažovat, ale jak to budeme dál řešit, nemáme ještě úplně ujasněno, protože jsou to skutečně velké náklady,“ řekla. Pokud příbramská záchytka skutečně zanikne, v některých středočeských okresech podle radní nezbude nic jiného než vozit podnapilé lidi do zařízení v jiných regionech.

Kraj záchytkám každoročně přispívá na provoz po milionu korun, další peníze přidávají města i obce v okolí. Přesto musejí radnice provoz záchytek výrazně dotovat. V Kolíně se už rozhodli řešit problém s nedostatkem peněz zvýšením poplatku za nocleh na dvojnásobek. Nakolik je toto rozhodnutí účinné, je otázkou. Klienty jsou často lidé bez domova a vymáhání poplatků není zrovna úspěšné. „Bohužel přibývá i hodně cizinců, od kterých poplatek za pobyt na záchytce jen velmi těžko dostáváme nazpátek, a tím nám narůstají naše výdaje,“ podotkla Fialová.

O zřízení nové záchytky nedávno uvažovali v Benešově, nakonec od toho ale upustili. Její provoz by byl podle místostarosty Tomáše Podholy (Volba pro město) nákladný a město by ho muselo z 90 procent financovat samo. Volné peníze na provoz nemá ani benešovská nemocnice. Benešovští strážníci a policisté přitom musejí vozit podnapilé lidi do Příbrami nebo do Kolína, což je dost daleko. Hlídku to zaměstná minimálně na čtyři hodiny a nemůže být vyslána k jiným zásahům.

Tři středočeské protialkoholní stanice zaznamenaly loni nárůst počtu klientů. Do péče zdravotníků se dostalo 966 lidí, o 56 více než předloni. Téměř deset procent tvořily ženy.

Ohodnoťte tento článek!