Středočeskému kraji hrozí ztráta kontroly nad nemocnicemi

dokumenty, kartotéka, záznamy

Středočeskému kraji hrozí podle ministerstva zdravotnictví, že ztratí kontrolu nad svými nemocnicemi. Příčinou je podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra návrh pěti nemocnic na zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení.

Veškerý majetek nemocnic by pak ovládly tři osoby blízké hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD), uvedl Šnajdr (ODS). Rath oznámil, že požádá premiéra o Šnajdrovo okamžité odvolání z funkce.

Náměstek připomněl, že kraj podal už dva neúspěšné návrhy, jak mu to uložilo zastupitelstvo. Třetí podaly samy nemocnice, návrh nebyl na zastupitelstvu projednáván ani schválen, upozornil Šnajdr.

„Odložili jsme rozhodnutí o zápisu o měsíc, aby se vše mohlo vyjasnit. Pokud zastupitelé budou s návrhem pěti nemocnic souhlasit a ten splní všechny právní náležitosti, ministerstvo bude muset zápis provést,“ připomněl.

Podle mluvčí hejtmanství Berill Maschekové ale ministerstvo obě žádosti podané krajem zamítlo v rozporu s platným zákonem o veřejných neziskových nemocnicích.

„Třetí žádost podal Středočeský kraj prostřednictvím svých krajských nemocnic, neboť tím reagoval na námitky ministerstva zdravotnictví, které právě toto uvádělo jako důvod svých rozhodnutí o zamítnutí žádosti,“ dodala.

Kraj tvrdí, že převod nemocnic na nezisková zařízení učiní přítrž údajným snahám o tunelování majetku těchto zařízení. Ministerstvo vedené zástupci ODS to však podle něj už téměř rok sabotuje.

Ohodnoťte tento článek!