Středočeský kraj bude proplácet i navýšené regulační poplatky

Poplatky

Středočeský kraj chce pacientům zpětně proplácet i navýšené regulační poplatky za pobyt v nemocnici. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD). O proplacení poplatku mohou tak jako dosud žádat sociálně slabí, pro které je takový výdaj neúnosný. O jejich žádostech pak rozhodují krajští radní.

Vláda rozhodla, že se pacientům od 1. prosince zvýšují poplatky za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Kraj nyní ročně vynakládá na hrazení poplatků kolem pěti milionů korun. Od prosince by to mohlo být více, nárůst ale podle Ratha nebude nijak dramatický. „Předpokládáme, že to bude nějakých deset až dvacet procent,“ odhadl.

Střední Čechy jsou posledním regionem, který ještě úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic. Ostatní kraje od této praxe upustily. Od loňského srpna ale ve středočeských nemocnicích platí někdejší „plzeňský model“, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení.

Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to ale stálo výrazně více – v roce 2009 přes 80 milionů korun a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Nyní hejtmanství vynakládá na poplatky podstatně méně.

Problém ale podle Ratha představuje to, že ministerstvo zdravotnictví zakázalo lékárnám poskytovat slevy. To se zřejmě dotkne režimu ve středočeských krajských lékárnách, kde pacienti dostávají třicetikorunové slevové kupony. Kraj je jako majoritní akcionář oblastních nemocnic je zavedl poté, co mu soud zakázal vracet jako dar třicetikorunové poplatky za položku na receptu. „Teď už tak činit nemůžeme. Proto zpracováváme právní analýzu, jak k tomu přistoupit. Rádi bychom ten systém zachovali,“ dodal Rath.

Ohodnoťte tento článek!