Středočeský kraj bude ve svých lékárnách požadovat snížení marží

Titulní obrázek

Středočeský kraj bude po lékárnách ve svých nemocnicích požadovat, aby nevybíraly maximální možnou marži na léky. Novinářům to dnes řekl středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Reagoval tak na zprávu Dnes, podle které lékárna v Mladé Boleslavi, jež přestala v lednu vybírat poplatky, zvýšila marži na maximum…

Lidé tam prý mohou za léky zaplatit více než v lékárně, kde se poplatky vybírají.

Kraj nechal v lékárnách v krajských nemocnicích udělat kontrolu, podle Ratha ale čtyři z pěti nemocnic v kraji s marží poslední rok nehýbaly. Pokud jsou někde doplatky vyšší, jsou podle Ratha vyšší dlouhodobě. „Rozdíl je ale v lékárně v Mladé Boleslavi, tam došlo od prvního ledna k úpravě marží zhruba u 26 položek. Nyní analyzujeme, proč k tomu vedení lékárny přistoupilo,“ uvedl středočeský hejtman.

Kraj bude chtít, aby lékárna u všech 26 položek opět vrátila původní marži. „Až se situace uklidní, budeme navíc chtít, aby naše nemocnice nevybíraly maximální možnou lékárenskou marži,“ dodal Rath.

V krajských zdravotnických zařízeních nemusejí lidé od neděle platit regulační poplatky, Středočeský kraj hradí poplatky za pacienty ve svých zdravotnických zařízením už od ledna. Lidé nemusí poplatky platit, pokud souhlasí s tím, že je za ně uhradí kraj. Musí ale vyplnit darovací smlouvu a poplatek si pak nechají od kraje uhradit jako dar. Na zrušení poplatků se dohodla Asociace krajů ČR. Kraje vedené ČSSD ale zvolily různé varianty.

V Praze si musí i nadále hradit poplatky všichni pacienti sami a podle pražského primátora Pavla Béma se hlavní město k tomuto kroku nepřidá. „Tento krok (hrazení poplatků kraji) vnesl do systému chaos, některé subjekty ve zdravotnictví poškozuje, jiné zvýhodňuje,“ uvedl dnes Bém.

ČTK

Středočeský kraj bude ve svých lékárnách požadovat snížení marží
Ohodnoťte tento článek!