Středočeský kraj loni vynaložil na poplatky 80,3 milionu korun

Středočeský kraj vynaložil loni na hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic 80,3 milionu korun. Vyplývá to z informační zprávy, kterou dnes vzali na vědomí krajští zastupitelé.

Hejtmanství v hrazení regulačních poplatků pokračuje i letos, v rozpočtu má na ně vyčleněno 80 milionů korun.

Hejtman David Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že úhrada poplatků je pro kraj zátěží.

Situaci podle něj zkomplikovala skutečnost, že se stále nepodařilo prosadit plošné zrušení poplatků ve sněmovně, i odložení sněmovních voleb, po nichž chtěl Rath najít pro tento krok větší podporu zákonodárců. Další nepříjemností je výrazný pokles daňových výnosů.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny od poplatků v ambulancích jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

Způsob proplácení poplatků v některých krajských nemocnicích se nelíbí ministerstvu vnitra, které kvůli tomu zahájilo s osmi kraji včetně Středočeského správní řízení. Později ho ale přerušilo a vyčkává, jak se k věci vyjádří Ústavní soud.

Ohodnoťte tento článek!