Středočeský kraj přispěje VFN na systém pro převoz novorozenců

Ilustrační foto; porod, miminko

Středočeský kraj chce přispět Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na pořízení nového transportního systému pro převozovou službu novorozenců. Krajští radní souhlasili s poskytnutím finanční pomoci 700.000 korun, schválit to musejí ještě zastupitelé, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Převozová služba novorozenců je součástí Všeobecné fakultní nemocnice a zajišťuje transporty novorozenců s nízkou porodní hmotností a nezralých novorozenců, a to i ze zahraničí do ČR. Ročně se uskuteční asi tisíc převozů a kolem dvou stovek pacientů vyžaduje umělou plicní ventilaci. Službu využívají nejen Pražané, ale i malí pacienti ze Středočeského a Libereckého kraje. „Proto si myslím, že je naše finanční pomoc téměř povinností,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Služba má k dispozici dva transportní systémy zakoupené v letech 1998 a 2008. Vybavení je nutné obměnit, aby splňovalo současné požadavky na poskytovanou intenzivní péči novorozencům. Cena nového transportního systému je zhruba 2,1 milionu korun, Všeobecná fakultní nemocnice kraj požádala o třetinu.

Transportní systém, v němž jsou novorozenci převáženi, se skládá z transportního inkubátoru, přístroje pro umělou plicní ventilaci, monitoru životních funkcí, infuzních pump, zajišťujících přesné dávkování infuzních roztoků a léků, a tlakových lahví s medicinálními plyny. Sanitka, která novorozence převáží, je také speciálně upravena.

Ohodnoťte tento článek!