Středočeský kraj uvolní 6,7 mil.Kč na úhradu regulačních poplatků

Poplatky

Středočeský kraj pokračuje v hrazení regulačních poplatků za pacienty, stojí ho to ale výrazně méně než v minulosti. Krajští radní včera schválili uvolnění 6,7 milionu korun za lidi ošetřené v letošním třetím čtvrtletí v krajských nemocnicích nebo dalších zařízeních na území regionu, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) už letos kraj za pacienty zaplatil více než 19 milionů korun. Opoziční ODS hrazení poplatků, které bylo předvolebním slibem ČSSD, kritizuje.

Střední Čechy jsou posledním krajem, který úhradu regulačních poplatků ještě úplně nezrušil. Ostatní regiony od této praxe upustily. Středočeský kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později ale přešel na někdejší „plzeňský model“, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více – v roce 2009 přes 80 milionů korun a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Nyní hejtmanství vynakládá za poplatky mnohem méně.

„Středočeský kraj za období od 1. července do 30. září proplatí 6,706.240 korun, a vyhoví tak 3397 žádostem pacientů, kteří se nechali ošetřit ve zdravotnických zařízeních na území Středočeského kraje a mají zde rovněž své bydliště, což jsou dvě hlavní podmínky pro to, aby byly regulační poplatky uhrazeny,“ uvedl Řihák.

Regulační poplatky kritizoval minulý týden při návštěvě Středočeského kraje prezident Miloš Zeman. Podle něj by měly být zrušeny, protože porušují základní listinu práv a svobod.

Kraj proplácí stokorunový poplatek za den pobytu strávený na lůžku ve všech zdravotnických zařízeních na jeho území a třicetikorunový poplatek za návštěvu u lékaře. Poplatky se proplácejí zpětně. Příslušné formuláře pacienti najdou na webu krajského úřadu nebo jednotlivých zdravotnických zařízení.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!