Středočeský kraj zavádí standardy pro lékařské pohotovosti

Podle standardů, které budou v úterý schvalovat krajští zastupitelé a které mají platit od 1. ledna 2018, má být lékařská pohotovost zajišťována minimálně čtyři hodiny denně ve všední dny i o víkendu v areálech nemocnic nebo jejich bezprostřední blízkosti.

V současnosti je podle náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) pohotovost v regionu zajišťována v různém rozsahu i kvalitě a výrazně se liší výše krajské pomoci. Nově bude hejtmanství garantovat základní hodinovou sazbu za provoz pohotovosti 800 korun ve všední dny a 1000 Kč o víkendech. Každá ordinace by měla mít povinně CRP přístroj, který zjistí, zda je nutné nasadit antibiotika. „Chceme, aby ordinace byly podobně vybaveny,“ uvedl Kupka.

Standardy stanovují i spádové oblasti. V případě dospělých je to přibližně 100.000 obyvatel, u pohotovostí pro děti více. „Počítáme s samozřejmě s tím, že zachováme lékařskou pohotovostní službu ve všech krajských nemocnicích. Kromě toho by to měla být i městská a soukromá zařízení, aby dokázala pokrýt potřebu celého území,“ uvedl Kupka.

Vedení kraje usiluje také o to, aby více sloužili pohotovost praktičtí lékaři. Chce jim proto nabídnout přijatelné podmínky. „Nepochybně nejde jen o peníze. Jde taky o to s těmi lékaři více mluvit,“ míní Kupka. Lékaři by podle něj měli kromě peněz dostat i lepší zázemí.

Kupka podotkl, že nejde o nahraditelnou službu, protože když nefungují pohotovosti, bývá přetěžována záchranná služba i akutní příjmy nemocnic. „Kdybychom nic nepodnikli, tak budeme mít velmi pravděpodobně už v bezprostředních měsících zásadní problém s tím, jak zajistit lékařskou pohotovostní službu,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!