Středočeští záchranáři mají 11 nových sanitek i slavnostní prapor

Ilustrační foto

Středočeští záchranáři mají 11 nových sanitek i slavnostní prapor. Pořízení nových vozů vyšlo na necelých 40 milionů korun, jde o investici Středočeského kraje. Sanitky i prapor převzali zástupci záchranné služby na sobotním Dnu prevence v Benešově, informovala mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Nové vozy budou sloužit na základnách v Novém Strašecí, Voticích, Roztokách u Prahy, Zdibech, Zdicích, Městci Králové, Uhlířských Janovicích, Březnicích a Sedlčanech, dva zamíří do Brandýsa nad Labem. Starší vozy poslouží jako zálohy vozového parku záchranky, případně je využijí například příspěvkové organizace kraje.

Ročně jedna sanitka středočeské záchranné služby najede 70.000 kilometrů, životnost jednoho vozu v takzvaném ostrém provozu je zhruba 350.000 najetých kilometrů. „Vozy je tak třeba obměňovat v pěti až šestiletém intervalu,“ řekl ředitel středočeské záchranky Jaromír Bureš. Podle něj se proces obměny značně zrychluje, protože každý rok roste počet výjezdů záchranné služby, což znamená rychlejší opotřebení sanitních vozů.

Vyšívaný prapor darovalo středočeské záchrance hejtmanství. „Je proveden v tmavě modrém sametu, jenž dle výkladu barev symbolizuje důvěru a jasné poslání. Na líci je vyšita mapa kraje a uvnitř znak Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje,“ popsala mluvčí Effenbergerová. Na praporu nechybí znak Středočeského kraje, dvě velké lipové ratolesti a trikolorní lemování. Na žerdi je mosazná špička s reliéfním provedením Hvězdy života, která je mezinárodním znakem zdravotnických záchranných služeb.

„V dnešní době mají prapory sice význam převážně symbolický, ale i nyní může být úkolem praporu spojovat a sdružovat,“ dodal ředitel Bureš.

Ohodnoťte tento článek!