Středočeští záchranáři stále častěji čelí agresivním pacientům

Středočeští záchranáři stále častěji čelí agresivním pacientům. Případů napadení v loňském roce přibylo, jejich počet přesáhl dvě desítky. Často k agresivitě přispívá alkohol, který také občas hraje roli u dopravních nehod, při nichž mnohdy umírá i několik lidí najednou.

I pro záchranáře přestavují tyto výjezdy velkou emoční zátěž. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl náměstek ředitele středočeské záchranky Jiří Knor.

V roce 2011 bylo středočeské záchranné službě hlášeno napadení 17 členů výjezdových skupin, o rok později napadení hlásilo 15 záchranářů a minulý rok 21. „Mezi napadenými je například jeden z našich lékařů, který po nečekané ráně pěstí do obličeje skončil se zlomeným nosem a poškozením rohovky v dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ uvedl náměstek.

Dopravní nehody a pády jsou příčinou až 80 procent závažných úrazů u dospělých, nejrizikovější je podle záchranářů jízda na motocyklu. „Velká část úrazů je spojena s předchozím požitím alkoholu (zejména dopravní nehody a pády),“ řekl Knor. Kromě toho, že alkohol ovlivňuje stav pacienta, komplikuje i práci záchranářů často zvýšenou agresivitou ošetřovaného.

Záchranáři na tiskové konferenci připomněli loňské tragické nehody u Horních Jirčan a Vestce u Prahy. Při každé z nich zemřeli tři lidé. „Byl to jeden z mých nejhorších zážitků. Předčilo to úplně vše, co jsem jako lékař zažil,“ uvedl Marek Jakoubek, který u nehody zasahoval. I jeho nehoda zasáhla a s tragédií mladých lidí se musel vyrovnávat. „Emoční zátěž jsme si všichni nesli po dlouhou dobu,“ dodal.

Středočeští záchranáři v roce 2013 zasahovali u téměř 3000 dopravních nehod, u šedesáti z nich bylo zraněno více než pět lidí.

Ohodnoťte tento článek!