Středočeští zastupitelé ODS navrhnou odvolání radního Bezděka

Klub zastupitelů ODS ve Středočeském kraji navrhne na pondělním jednání zastupitelstva odvolání Roberta Bezděka (ANO) z pozice radního pro zdravotnictví. Důvodem mají být závažná pochybení spojená se jmenováním dnes již bývalého generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic Zbyňka Chotěborského, řekl dnes novinářům krajský zastupitel a místopředseda ODS Martin Kupka.

Chotěborský se stal generálním sekretářem asociace loni v listopadu, což kritizovala krajská opozice. Poukazovala na to, že byl předtím odvolán z funkce předsedy představenstva náchodské nemocnice kvůli nepříznivým hospodářským výsledkům. Vedení hejtmanství namítalo, že Chotěborský splnil kvalifikační předpoklady a uspěl v otevřeném výběrovém řízení.

Podle Kupky bylo špatně již samotné výběrové řízení, které bylo zveřejněné 30. října s tím, že zájemci se mohou hlásit do 2. listopadu. „Upozorňovali jsme na to na jednání zastupitelstva, upozorňovali jsme na řadu problémů, které si s sebou inženýr Chotěborský nesl z náchodské nemocnice, kde byl z vedení odvolán,“ řekl Kupka.

Chotěborský byl podle Kupky spojkou mezi nemocnicemi, podnikatelem Tomášem Horáčkem a koalicí ANO a měl uplatňovat vůli ANO v dění ve středočeských nemocnicích. Horáčka policie stíhá pro podezření, že ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. „Jeho spojení s podnikatelem Horáčkem celkem nikdo netají. Je zjevné, že to byl jeden z důvodů, proč nakonec se kraj rozhodl inženýra Chotěborského sám odvolat,“ řekl Kupka.

Oficiálními důvody, které kraj k červencovému odvolání Chotěborského uvedl, byly mimo jiné komunikační problémy a dlouhodobé neshody s vedením zdravotnických zařízení. Samotným jmenováním Chotěborského do pozice generálního sekretáře ohrozila koalice podle ODS fungování středočeských nemocnic.

„Je to (jmenováno Chotěborského) rozhodnutí kraje v pozici valné hromady, který jej učinil přesto, že měl všechny informace o tom, s čím odcházel z náchodské nemocnice. My jsme veřejně upozornili na to, jaké problémy jsou s tím spojeny. Oni všechno toto věděli a přesto mu umožnili, aby zasahoval do dění nemocnic,“ řekl Kupka.

Zastupitelé za ODS budou podle Kupky chtít zároveň vědět, co všechno se v krajském zdravotnictví v posledních měsících odehrálo.

Úkolem Asociace středočeských nemocnic je mimo jiné centralizovat některé činnosti oblastních zdravotnických zařízení. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) již dříve uvedla, že spolek neplní svůj účel a že se uvažuje o jeho zrušení.

Ohodnoťte tento článek!