Přejít na obsah

Středočeští zastupitelé zrušili hrazení poplatků za pacienty

zpět
21.12.2016
Peníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstock
zvětšitPeníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstockZdroj: Shutterstock

Peníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstock | Zdroj: Shutterstock

 

Nová středočeská koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů zrušila proplácení poplatků za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti.

Návrh zrušení poplatků schválili krajští zastupitelé. Skončí tak praxe zavedená za někdejší vlády ČSSD. Opoziční kluby ČSSD a KSČM s tím nesouhlasily, po vyčerpávající debatě k rozpočtu a hospodaření oblastních nemocnic se už ale jejich zástupci k tomuto bodu příliš nevyjadřovali.
Středočeský kraj byl posledním, který regulační poplatky ještě proplácel. Od loňského ledna byla většina poplatků celostátně zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) upozornil na to, že po celoplošném zrušení regulačních poplatků kraj vyplácel pacientům už jen velmi malé částky. „Letos to bylo jen 5000 korun. Tím, jak se změnila pravidla a platil se už jen poplatek za pohotovostní službu, tak to byla už jen takhle titěrná částka a víc nákladů a starostí bylo s administrací,“ řekl Kupka.

Zastupitel za ČSSD Zdeněk Seidl připustil, že vzhledem k výši zaplacených poplatků jde dnes už o marginální záležitost. Mnohem ostřejší debata se dnes rozproudila při projednávání rozpočtu kolem skutečnosti, že kraj už nebude hradit takzvané žákovské jízdné. Hrazení poplatků za pacienty i žákovské jízdné byly někdejší předvolební sliby ČSSD, tehdejší opozice to označovala za mrhání penězi.

Kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později přešel na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů Kč. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu Kč a vyhovělo 51.700 žadatelům.


Komentovat článek: Středočeští zastupitelé zrušili hrazení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné