Středočeští zdravotníci chtějí od Ratha koncepci, nebo rezignaci

Asociace zdravotnických zařízení Středočeského kraje dnes vyzvala ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby okamžitě zveřejnil koncepci zdravotnictví, nebo odstoupil. V otevřeném dopise mu sděluje, že je zásadně nespokojena s jeho působením v čele ministerstva…

PRAHA – Asociace je přesvědčena o tom, že Rath výrazně destabilizuje zdravotnictví a vyvolává nejistotu a obavy z budoucnosti u zdravotníků i pacientů.

„Vážený pane ministře, zveřejněte svou koncepci zdravotnictví tak, jak jste to sliboval, a pokud ji nezveřejníte, protože žádnou nemáte, tak prosím odstupte. Prospějete tak zdravotníkům, ale hlavně pacientům,“ žádá asociace v dopise.

Asociace ujišťuje Ratha o tom, že nechce zdravotnictví, jaké bylo před rokem 1989, zastaralé metody léčby, nedostupné kvalitní lékové novinky ani dlouhé pořadníky na operace s korupčním prostředím.

Ministr Rath sliboval ještě před nástupem do funkce, že koncepci má a zveřejní ji až v případě, že se stane ministrem, připomněl předseda asociace a ředitel mladoboleslavské nemocnice Raduan Nwelati.

„Ministrem je prakticky čtvrtý měsíc a žádnou koncepci nepředložil, přestože byl o to opakované žádán. Pokud ji opravdu má, jak tvrdil, nic mu nebrání v tom, aby ji zveřejnil zítra. Já si ale myslím, že žádnou nemá. Veškeré kroky, které činí, jsou evidentně nekoncepční,“ řekl Nwelati.

Vše, co dosud Rath učinil, nevedlo podle asociace ke zlepšení situace ve zdravotnictví, ale právě naopak. Argumentuje tím, že se zvýšily doplatky pacientů na léky a že zavedením limitů na poskytování zdravotní péče se omezila její dostupnost.

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny se podle asociaci zlepšilo jen opticky nekoncepční dotací ze státního rozpočtu. Hospodaření fakultních nemocnic přímo řízených ministerstvem se také nezlepšilo. Problém je opět řešen nekoncepčně oddlužením ze státního rozpočtu, uvádí asociace.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!