Střešovická nemocnice je mezi Evropskou špičkou

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích se jako jediná ve střední a východní Evropě zařadila mezi 60 nejlepších na kontinentě. Přestože je zvyklá ve svých prostorách léčit i prezidenty a jiné celebrity, takový příval slavných lidí jako včera dlouho nezažila…

Ředitel nemocnice Štefan Brunclík převzal uznávanou mezinárodní akreditaci Joint Commission International (JCI).

„Je to odrazem vysoké péče a bezpečnosti pro naše pacienty,“ uvedl Brunclík během předávacího ceremoniálu.

Podle ředitele JCI Paula van Ostenberga by nemocnice měla brát získání akreditace jako výzvu. „Vedení i zaměstnanci nemocnice by měli sloužit jako vzor pro ostatní,“ uvedl Ostenberg.

Ústav se o získání akreditace pokoušel již od roku 2000. Při kvalifikaci péče se hodnotí více než 1500 parametrů.

Úspěšná nemocnice jich musí splnit alespoň 95 procent. ÚVN se přes tuto hranici přehoupla o čtyři procentní body.

Podle lékařů nejzásadnější změnou, kterou příprava na akreditaci přinesla, bylo sjednocení chorobopisů, což do značné míry odstraňuje riziko omylu.

„Musela se také změnit filozofie přístupu k pacientovi,“ uvedl Brunclík. Dodal, že nejtěžší pro lékaře a sestry bylo začít pacienty respektovat jako partnery a více s nimi probírat jejich onemocnění.

Klaus dostal kapky na kašel

Slavnosti se zúčastnil i prezident Václav Klaus. „My, kteří jsme zde občas i pacienty, jsme Ústřední vojenské nemocnici důvěřovali i před tím. Toto je taková tečka, takový poslední kamínek, a myslím si, že je to dobře,“ uvedl.

Klaus během ceremoniálu pokašlával, dostal proto při odchodu od hlavní sestry kapky proti kašli. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka po předání certifikátu novinářům řekl, že střešovická nemocnice asi delší dobu zůstane jediným vojenským zdravotnickým zařízením, které podobné ocenění získá.

„Máme ještě nemocnice v Brně a v Olomouci, ale ty na takovouto akreditaci nemají, protože jsou tam složité podmínky,“ uvedl Štefka. Dodal, že to ale neznamená, že se nebudou snažit k parametrům kvalitní nemocnice přiblížit.

Právo, Oldřich Danda

Ohodnoťte tento článek!