Přejít na obsah

Střet zájmů při výběrových řízeních

zpět
23.10.2007

Dvě lékařky z Mladé Boleslavi s licencí ČLK v oboru interní lékařství se rozhodly založit vlastní praxi soukromého lékaře. Obě mají specializovanou způsobilost v oboru s platnou registrací. Přihlásily se do výběrového řízení, ve kterém jako další kandidát vystoupila místní Oblastní nemocnice. „Jak je možné, že v komisi má také rozhodující hlas zástupce kraje, když sám kraj je zřizovatel mého protikandidáta tj. Oblastní nemocnice a.s. a je jeho jediným akcionářem?“ ptá se lékařka...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Dvě lékařky z Mladé Boleslavi s licencí ČLK v oboru interní lékařství se rozhodly založit vlastní praxi soukromého lékaře. Obě mají specializovanou způsobilost v oboru s platnou registrací.

Přihlásily se do výběrového řízení, ve kterém jako další kandidát vystoupila místní Oblastní nemocnice. Výběrová komise však zdravotnické zařízení těchto dvou lékařek nedoporučila. Soňa Jelínková a Lucie Šmehilová poukazují na to, že během řízení byl porušen zákon, a chtějí proto zahájit právní řízení proti tomuto rozhodnutí. Podle právníků mají lékařky šanci uspět.

„Jak je možné, že v komisi má také rozhodující hlas zástupce kraje, když sám kraj je zřizovatel mého protikandidáta tj. Oblastní nemocnice a.s. a je jeho jediným akcionářem?“ ptá se Soňa Jelínková v právní poradně Zdraví.Euro.cz. Chce vědět, zda je takový postup v souladu se zákonem.

Názory právníků se částečně rozcházejí. JUDr. David Dostál vidí v případu jednoznačné porušení zákona. „V tomto případě došlo k nedodržení podmínky podle §48 zákona 48/1997 Sb odst. 2. Zde se stanoví, že členy komise nemohou být osoby, u nichž se zřetelem na jejich vztah k uchazeči jsou pochybnosti o jejich nepodjatosti, a osoby blízké uvedeným osobám. Pokud je zástupce kraje, účastnící se jednání komise, zároveň zástupcem jediného akcionáře jednoho z účastníků výběrového řízení, je zde pochybnost o nepodjatosti takového člena komise. Výběrové řízení tedy neproběhlo v souladu se zákonem,“ uvedl Dostál proZdraví.Euro.cz.

Také právník JUDr. Dominik Brůha souhlasí s tím, že v případu je patrný určitý střet zájmů. Na druhou stranu však poukazuje na to, že účast zástupce kraje ve výběrovém řízení lze těžko zpochybnit.

„Je samozřejmě pochopitelný argument, že kraj, který je současně zakladatelem a jediným akcionářem zdravotnického zařízení, jež je účastníkem daného výběrového řízení, deleguje do komise svého zástupce, což kraj za určitých podmínek může zvýhodnit. Obávám se nicméně, že za stávající právní úpravy, která zřejmě není ideální, lze v posuzovaném případě účast zástupce kraje jen velmi těžko zpochybňovat, když sám zákon o veřejném zdravotním pojištění jednoznačně s účastí tohoto zástupce v komisi počítá.“

MUDr. Jelínková se ptá, jaké je doporučení v dalším právním postupu v tomto případě. „V posuzovaném případě dovozuji, že napadnout regulérnost a případné negativní výsledky výběrového řízení lze prakticky pouze žalobou podanou k příslušnému krajskému soudu v rámci správního soudnictví, a to za podmínek zákona č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního,“ odpovídá JUDr. Brůha a dodává:

„Soudy ve správním soudnictví mají pravomoc a příslušnost rozhodovat kromě jiného o žalobách proti rozhodnutím vydaným v oblasti veřejné správy jakýmkoli orgánem, pokud mu bylo svěřeno rozhodovat o právech a povinnostech fyzických a právnických osob v oblasti veřejné správy. V rámci uvedeného soudního řízení správního by bylo možno soudním přezkumem prověřit činnost komise a získat tak pravomocné rozhodnutí o tom, zda rozhodnutí předmětné výběrové komise je či není v souladu se zákonem.“

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Střet zájmů při výběrových řízeních

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Střet zájmů při výběrových řízeních

Komentáře

dalších 6 komentářů
J P a pak kde se ztrácí peníze ve zdravotnictví  | 24. 10. 2007 07:29

děkuji za příspěvek kolegy z duše mi hovoří, ještě vylepšíme nekvalifikovaného lékaře zaměstnance nemocnice tím, že drze bude vykazovat kody odbornosti o které nic neví a pojišťovna ví a proplácí velmi ochotně.

je to v krizi pokud on je man-ANANAS  | 24. 10. 2007 04:52

a myslí takhle. Co já mohu poradit - zamysli se ANANAS, do kterého kanálu ty finance spláchneš. S doktorama to nemá nic společného, ti z toho nemají nic. Vytáhni peněřenku tak jak u pravníka, základni vyšetrení a promluva 2000/hodina. A kardiologicke vysetřeni - pocitej s 10 000 a nasobky, protože tolik to skutecne stoji. Tak prošacuj peněženku a pokud je tam ještě minimálně 200 000 tak hurá do toho Ty MBA (omlouvám se za sprostou nadávku) Tak hlavně VYBÍREJ !!!

Pacient Výběrové řízení pacientem  | 23. 10. 2007 17:41

Kdy já pacient budu mít právo vybrat si svéhom lékaře nezávisle zda má smlouvu s tou nebo onou pojišťovnou popř. žádnou. Kdy konečně bude kritériem výběru spokojený pacient ? Vím o čem mluvím, chtěl jsem se nechat preventivně kardiologicky vyšetřit v ambulanci, kterou si všichni mi známí pochvalovali z hlediska přístupu a odbornosti personálu, možnost vyšetření ve večerních hodinách, příjemné prostředí. Výsledek, pán primář se mi omlouval, že nemá s VZP smlouvu. Rád mě však vyšetří za předpokladu přestupu k bankovní pojišťovně nebo za platbu v hotovosti. Když jsem se zeptal proč nemá nebo nechce smlouvu s VZP, tak se pouze pousmál a odpověděl, marně jsme několikrát žádali. Vždy nás odkázali, že kardiologů je v okrese dost. Přičemž vím, že se jedná o důchodce s ordinační dobou PO - ČT od 8.00 do max 13.00, v pátek návštěvy....Bohužel já si nemohu dovolit vysedávat ráno v ordinaci lékaře a čekat až příjdu na řadu. Jsem manager a musím tvrdě pracovat na úkor svého času ale také zdraví. Zároveň mi strhávají min.měsíčně 4,5 tis. zdravotní daň VZP. Za ty peníze si chci VYBÍRAT !!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné