Přejít na obsah

Studenti o zubní lékařství zájem mají

zpět
2.8.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.irishhealth.com

stomatologie, zubař | Zdroj: www.irishhealth.com

 

Debaty o nedostatku stomatologů se vedou již řadu let, jediným řešením je podle České stomatologické komory navýšení počtu absolventů lékařských fakult. „Zájem mladých o studium zubního lékařství je velký a mnohonásobně přesahuje možnosti fakult,“ reagovala na dotaz Zdraví.Euro.cz mluvčí komory Zina Sladkovská.

O nedostatečném počtu stomatologů se hovoří již několik let. Nedávný průzkum z Moravskoslezského kraje jen tento fakt připomenul. Lze situaci nějakým způsobem zvrátit?

Česká stomatologická komora upozorňuje na nedostatek zubních lékařů již více než deset let a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a školství se snaží situaci zlepšit. Řešením je navýšení počtu absolventů lékařských fakult oboru zubního lékařství.

Podle výše zmíněného průzkumu ale počet absolventů klesá. Kde spatřujete hlavní
důvody?

Podle našich informací počet absolventů neklesá, naopak v posledních letech se počet studentů mírně zvyšuje. Zájem mladých o studium zubního lékařství je velký a mnohonásobně přesahuje možnosti fakult, protože ke studiu může být přijato jen tolik zájemců, kolik jich fakulty finančně a personálně zvládnou. Náklady na výchovu jednoho zubního lékaře se pohybují kolem 200 tisíc korun, lékařské fakulty však v současné době dostávají od ministerstva školství pouze kolem 130 tisíc korun. Tento nepoměr příjmů a nákladů se samozřejmě odráží na počtu přijímaných studentů.

Co byste radila krajům, které mají s počtem stomatologů největší problémy? Jak se mají zachovat?

V současné době, kdy se nedostatek zubních lékařů začíná projevovat na celém území ČR, je na tuto otázku obtížné odpovědět. Ani speciální nabídky nemohou být účinné, pokud nemají koho oslovit.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

19.2. Plomba za 400? Ne! Plomba za 400? Ne!
25 příspěvků

Komentovat článek: Studenti o zubní lékařství zájem mají

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Studenti o zubní lékařství zájem mají

Komentáře

dalších 8 komentářů
Casial Jaký nedostatek?  | 3. 08. 2010 10:10

Vždyť ten demografický vývoj je naprosto jasný - ten nedostatek zubařů bude skokový. Průměrný český zubař je dnes osmapadesátiletá žena. Že se průměr pacientů na zubaře zvýšil za pět let o 200 neznamená, že za dalších pět let to bude zase 200...

zubař Jaký nedostatek?  | 2. 08. 2010 12:58

Podle údajů ČSK se má během 4-5 let zvýšit počet pacientů na jednoho zubaře ze zhruba 1400 na asi 1600, spočítáno standardními demografickými výpočty. To není zase tak moc. Čísla píšu z hlavy, ale jsem si jist že se od přesných počtů příliš neliší. Zvýšení počtu studentů stomatologie je - při dnešním stavu vysokých škol - naprostá utopie. A navíc komora na to nemá vůbec žádný vliv. Znovu říkám - všechno je jinak, nenechme ze sebe dělat hlupáky.

Casial Jaký nedostatek?  | 2. 08. 2010 11:58

Zatím je jich relativně dost, i těch smluvních. I když těch, co dělají téměř zadarmo je, naštěstí, naprosté minimum. Ale za 5-10 let jich opravdu dost nebude - stačí se rozhlédnout na sněmu oblastní komory - drtivá většina je starší 55 let, pak menšina 30-40 a jen pár relativně čerstvých absolventů...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné