Studie: Nedostatek spánku zvyšuje riziko vysokého tlaku

Nedostatek spánku výrazně zvyšuje riziko vysokého tlaku. Vyplývá to ze studie jedné z newyorských univerzit, kterou zveřejnil časopis Hypertension. Vědci zkoumali spánkový režim u téměř 5000 lidí ve věku 32 až 59 let. Vysokým tlakem trpělo zhruba 650 zúčastněných, přičemž většina z nich spala méně než šest hodin…

„Nedostatek spánku může celý kardiovaskulární systém nastavit tak, že ke svému chodu využívá vyššího krevního tlaku,“ uvedl doktor James Gangwisch, který se na studii rovněž podílel.

Podle něj dosud bylo prokázáno, že málo odpočinku může vést ke vzniku některých srdečních chorob. Spojitost mezi spánkem a vyšším tlakem se však podařilo prokázat poprvé.

Vědci navíc upozorňují, že riziko se ještě zvyšuje, když se ke slabému odpočinku přidá tloušťka či cukrovka. Sami však přiznávají, že ještě dostatečně neporozuměli mechanismům, které mají srdeční choroby a vysoký krevní tlak na svědomí, a bude zapotřebí mnoha dalších výzkumů, aby se celou věc podařilo dostatečně osvětlit.

„Pokud nedostatek spánku souvisí se zvýšením tlaku, potom by tento poznatek mohl vést k využití v medicíně,“ dodal Gangwisch.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!