Přejít na obsah

SÚKL je přetížen, domnívá se VZP

zpět
26.4.2010
léky, počítač
zvětšitléky, počítačZdroj: cga.laurentian.ca

léky, počítač | Zdroj: cga.laurentian.ca

 

Revize úhrad léčivých přípravků jsou stál středem pozornosti. Kritici i nadále upozorňují na nedostatky a pochybení, kterých se prý Státní ústav pro kontrolu léčiv dopustil. Z jiné strany slyšíme i smířlivější tóny. „SÚKL je přetížen konáním tisíců správních řízen, navíc změny zákona, které by jeho činnost usnadnily, zatím přijaty nebyly,“ komentuje situaci pro Zdraví.Euro.cz mluvčí VZP Jiří Rod.

Jaké jsou vaše poznatky k činnosti SÚKL při stanovování cen a úhrad léků?

SÚKL je přetížen konáním tisíců správních řízen, navíc změny zákona, které by jeho činnost usnadnily, zatím přijaty nebyly. Co se týče vlastního stanovování cen a úhrad, ne vždy máme stejný názor. V takových případech se odvoláváme nebo se snažíme uzavřít s výrobcem dohodu o nejvyšší ceně. Velký problém máme se zveřejňováním číselníků, kdy máme minimum času na jejich zpracování a korekci chyb, což působí problémy našim smluvním partnerům.

Jsou podle vás třeba nějaké změny? Co byste navrhovali? Co Vám zásadně nevyhovuje?

VZP na žádost MZ spolupracovala na přípravě technické novely (únor 2010), na základě které mohlo dojít k rychlejšímu vstupu generik, byl zde návrh na § umožňující aplikaci systému RISK SHARING a PRICE VOLUME.

SÚKL je nyní pod kritikou ČLK, ta tvrdí, že zákon ústavu ukládá provést revizi úhrad každoročně, tedy i v roce 2008, je to skutečně tak?

Ano

Jak je tedy možné, že jej SÚKL nesplnil?

Dotaz by měl směřovat na SÚKL a na nadřízený orgán, to je Ministerstvo zdravotnictví


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: SÚKL je přetížen, domnívá se VZP

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL je přetížen, domnívá se VZP

Komentáře

další 3 komentáře
pan Adol Přesně  | 26. 04. 2010 21:14

malé ryby platí do haléře, velkým rybám všechno projde, i když prokazatelně porušují zákon. Jsme zkrátka právní stát a kdo to nechce pochopit, tomu prostřelíme kebuli.

čtenář Není nad spravedlnost  | 26. 04. 2010 13:22

Pokud lékař překročí finanční limit preskripce léků, je pojišťovnou stíhán. Pokud SUKL připravil VZP neplněním zákona o miliardy nalezne pochopení a odpuštění.

Jiří Wicherek Hmmm,  | 26. 04. 2010 13:20

to mi hlava nejak nebere. Na plneni povinnosti ze zakona byl a je SUKL pretizen, na vytvareni centralniho registru receptu se sberem dat o pojistencich a ZZ v rozporu se zakonem zrejme SUKLpřetizen nebyl.... Jo, je to o tech prioritach. Neco je pro uredniky ze SUKLu "zajimave", neco mene...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné