Přejít na obsah

SÚKL: Lidé vítají, že nemusejí s běžnou chřipkou pro recept

zpět
21.7.2009

Od května prodávají lékárny přípravky s pseudoefedrinem na průkaz. Lidé by chtěli, aby bez receptu dostali také antikoncepci a léky proti migréně. Právě antikoncepce patří k přípravkům, které nejspíš budou jako další uvolněny z receptu...

Lidé podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vítají, že nemusejí s běžnou chřipkou a nachlazením chodit k lékaři pro recept. Od května prodávají lékárny přípravky s pseudoefedrinem na průkaz. Lidé by chtěli, aby bez receptu dostali také antikoncepci a léky proti migréně. Právě antikoncepce patří k přípravkům, které nejspíš budou jako další uvolněny z receptu.

Prodej léků s pseudoefedrinem hlásí lékárníci do centrálního úložiště, které spravuje SÚKL. Lékárník ověří, zda pacient nepřesáhl v posledních 30 dnech povolenou měsíční dávku. Toto opatření má zamezit zneužívání léků na výrobu drog. Dokud byly léky s pseudoefedrinem ve volném prodeji, až 80 procent balení prý zneužívali narkomani k výrobě pervitinu.

Devět z deseti dotázaných přijímá určité omezení - dvě třetiny souhlasí s omezením počtu balení, čtvrtina by omezila výdej léků jen na recept. Zcela bez omezení by tyto léky měly být jen podle desetiny dotázaných.

Naproti tomu u antikoncepce až 60 procent dotázaných soudí, že by měla být vydávaná bez lékařského předpisu. Pro 38 procent je hlavním důvodem fakt, že by nebyla nutná návštěva lékaře, pětina podmiňuje vydání antikoncepce „akutním potřebou“. Uvolnění akutní antikoncepce, která se používá krátce po rizikovém styku, podporují také gynekologové.

Na uvolnění antikoncepce z receptu mají shodný názor ženy i muži. Rozdíl v pohledu je ale podle věku. Lidé od 15 do 24 let vidí výhodu v tom, že by kvůli antikoncepci nemuseli jít k lékaři. Naproti tomu lidé nad 55 let jsou častěji proti volnému prodeji. Chtějí, aby o antikoncepci rozhodoval lékař.

V případě léků na snižování cholesterolu téměř 65 procent občanů soudí, že by měly být jen na lékařský předpis. Třetina si myslí, že by měly být ve volném prodeji. Častěji si to myslí muži, vyhovuje jim, že by nemuseli kvůli předepsání léku jít k lékaři. Senioři častěji trvají na receptu z toho důvodu, že tak jim lék uhradí zdravotní pojišťovna.

Léky na snižování tlaku chce na předpis téměř 70 procent lidí, necelá třetina by přivítala, kdyby bylo možné je získat bez receptu. Opět častěji muži, kteří se nechtějí zdržovat obcházením lékařů. Ženy častěji dávají přednost tomu, aby užívání léku prodiskutovaly s lékařem.

V případě migrény podporuje volný prodej léků téměř 59 procent lidí, třetina proto, aby nemuseli chodit pro recept k lékaři a dalších 28 procent podmiňuje volný prodej akutní potřebou. Senioři nad 65 let chtějí raději chodit pro recept, než by za lék ve volném prodeji zaplatili plnou cenu.

U chronických nemocí odmítá volný prodej léků 74 procent lidí, většinou proto, že by podle nich měl o jejich užívání rozhodovat lékař. Tento názor podporují zejména senioři nad 65 let. Nechtějí platit plnou cenu, což by při prodeji bez receptu museli.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: SÚKL: Lidé vítají, že nemusejí s běžnou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL: Lidé vítají, že nemusejí s běžnou…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Jiri Wicherek Re:Hmm  | 22. 07. 2009 08:56

Ano, znovu a znovu se nestacim divit, jak na peci o zdravi obcanu vydelavaji najme ti, kteri realnou peci neposkytuji, jak, s predpokladem (naprosto opravnenym), ze prospech nasich nemocnych je nam nade vse, si nechavaji nami (narizenim ci dobrovolne)prihravat ksefty z jejichz zisku nemame nic, zhola nicccc.... Pred nekolika dny zde byl nejaky podnikavec, ktery, pote, co solne jeskyne uz jaksi, ehm, pomalu, ale jiste vychazeji z mody, prisel s nabidkou celotelove chladove terapie pro nase nemocne. Zcela samozrejme predpokladal a predpoklada, ze budeme, v nasem svatem nadseni pomoci bliznimu, zcela bezplatne a na ukor naseho casu vysvetlovat nasim nemocnym prospesnost navstevy tohoto zarizeni pro jejich zdravi. On si bude "mastit kapsu" (cca 400 Kc za jedno sezeni, doporucovana alespon 4), pro nas zbude pocit pomoci bliznimu - nemocnym i onomu podnikavci....

quaaak Re:Podle pruzkumu SUKLu ?  | 22. 07. 2009 00:08

Pokud tento průzkum byl vůbëc proveden, má smysl jako průzkum, zda řidiči souhlasí s omezením rychlosti v obcích. Zákonodárci stanovují pravidla a nevšiml jsem si, že by se mne za posledních 36 let někdo ptal, co si o tom myslím. Naopak poměrně často (u nás v horách) nemám čisté svědomí, když svým vlastním autem, které v té chvíli funguje jsko "služební" vyjíždím k akutnímu případu, kam není schopnen dispečink RLP vyslat v dostatečně přiměřené době vůz RLP. A stejně i ostatní kolegové. Nevím o tom, že bych v té chvíli požíval jskési právní ochrany, Tak jaké průzkumy o tom, co si pacient myslí o metodě kontroly dodržování kontraindikscí a interakcí léků. Opravdu by měl někdo (ÚOOÚ) přiznat, že pan Beneš zneužívá centrální úložiště k nekalým obchodům navíc mimo naši republiku, tudíž mimo dosah legislativy a pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Abysme se ještě nedivili.

Kamil Re:Re:Re:Re:Re:bez receptu  | 21. 07. 2009 18:20

Lékárník studoval 5-10 let, ale o to tu nejde. Jde o to, co psal přispěvatel výše: jedná se o "stavy nouze", např. "došel mi ten a ten lék..." Určitě nepůjde o situce: pacient v lékárně: "pane doktore (PharmDr.),mám vyšší cholestero/tlak, dejte mi na to něco..." A především, u většiny našich občanů, sežraných pseudosocializmem, představa, že by měli platit za něco, co jim MUDr. může napsat na pojišťovnu, je strašná, a raději si vysedí frontu v čekárně lékaře:-).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné