Přejít na obsah

SÚKL poslal poslancům „recept na zdravý rozum“

zpět
11.3.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: skinnychef.com

léky | Zdroj: skinnychef.com

 

Apely na poslance, kteří by se v nejbližších dnech měli dostat k projednání novely zákona o léčivech, pokračují. Ředitel SÚKL Martin Beneš každému zaslal „recept na zdravý rozum“, ve kterém vyzývá, aby novelu podpořili. Pravý opak po poslancích nově žádá i Svaz pacientů a Asociace českých a moravských nemocnic.

Novela zákona byla původně zařazena již na včerejší program, poslanci se k ní ale nedostali. V průběhu dne se v poslanecké sněmovně hromadily výzvy k přijetí či odmítnutí novely.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš poslal všem poslancům dopis v podobě receptu, nazval ho „Recept na zajištění ochrany osobních údajů občanů ČR a efektivní zamezení zneužívání některých léků“.

V něm poslancům vysvětluje, proč je podle něj důležité zvednout pro novelu ruku.

„Včasným přijetím novely Zákona o léčivech lze účinně předejít rizikovým dopadům zneužívání volně prodejných léků a zajistit i vyšší bezpečnost pacientů při výskytu nežádoucích účinků. Navíc se omezí rizika spojená s výskytem padělků léků v legálním dodavatelském řetězci,“ argumentoval Beneš s tím, že republika se stala cílovou zemí pro padělatele léčiv. „Nejde o žádného dalšího velkého bratra, ale o zdraví a zdravý rozum nás všech,“ uzavřel Beneš.

Ozval se i Svaz pacientů a AČMN

V reakci na takto zaslaný dopis se znovu na poslance obrátil i Svaz pacientů. Ve své výzvě apeloval na poslance, aby nevěřili Martinu Benešovi a novelu rázně odmítli.

„Ředitel SÚKLu Beneš se před hlasováním pokouší Vás oklamat nepravdivými prohlášeními, která mají přisoudit novele zákona o léčivech jiný smysl, než legalizování pokusu o dosud nezákonné tvoření souborů zneužitelných citlivých dat, a také vyhnutí se odpovědnosti za marně vynaložené stovky milionů korun,“ psal prezident svazu Luboš Olejár.

Ve stejném duchu se na poslance obrátila i Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). „Návrh zákona, předložený poslanecké sněmovně je bezprecedentním prolomením ochrany nejcitlivějších osobních údajů o zdravotním stavu všech obyvatel, které může vést k jejich zneužívání v obrovském rozsahu. AČMN upozorňuje, že návrh je v rozporu s Mezinárodní úmluvou o ochraně lidských práv a biomedicíně ratifikované Parlamentem ČR a nadřazené zákonům ČR,“ argumentuje výkonný ředitel AČMN Stanislav Fiala.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: SÚKL poslal poslancům „recept na zdravý rozum“

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL poslal poslancům „recept na zdravý rozum“

Komentáře

další 4 komentáře
lékař5 SÚKL poslal poslancům „recept na zdravý rozum  | 11. 03. 2010 18:48

a uložil informace do svého centrálního úložiště dat. Zajímala by mne magistraliter formule preskripce :-)

PharmDr. Jan HAŠEK Nestandardní jednání SÚKLu  | 11. 03. 2010 14:12

Ad Dr. Zorjan Jojko. Souhlasím s Vámi, pane doktore, já doufám, že se i lékařská veřejnost trochu probouzí, protože já bych tomu, co chystá SÚKL ještě před cca 2 roky neuvěřil. Jenomže ono se to už uskutečňuje. Pod mohutným tlakem a bezhlavě. Centrální úložiště prostě musí být i kdyby za to měl Beneš nebo Hampel položit život. * * * * ** * * * * * * * * * 1) Zásah do soukromí - nelze vydat precept pacientovi, který si nepřeje, aby jeho údaje byly odeslány někam, kde není v zákoně vlastně jasné, co se s daty bude dít. * * * * * * 2) Zneužití pseudoefedrinu lze vyřešit zadarmo změnou registrace, nebo jejím zrušením * * * * * * * * ** * * * * 3) Subutex/Suboxone a další opiáty nelze vydat na elektronický recept, protože to ani neumožňuje Zákon o návykových látkách. * * * * * * 4) Očekávané úspory, které někdo spočítal od stolu a které se nikdy neprokážou, těžko vynahradí ztráty související s provozem Centrálního úložiště. * * * * ** * 5) Lékárníci dostali připojit se direktivně, kdo neposlechne, bude čelit správnímu řízení. Vyhláška o Věc. tech. vybav. zdrav. zař. však neukládá mít povinně v lékárně router se kterým CÚ komunikuje. * * * * * * * * Děkuji lékařům, že jsou v tomto směru názorově ve shodě !! Centrální úložiště není vybudováno a bezhlavě protlačováno kvůli pacientům, kvůli lékařům ani lékárníkům !

BLB Zdravý rozum od SUKLu?  | 11. 03. 2010 12:45

Když uletěl SUKLu, nám neuletí?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné