Přejít na obsah

SÚKL: Revize úhrad léků uspoří tři miliardy

zpět
27.4.2010
pero, kalkulačka, peníze, daně
zvětšitpero, kalkulačka, peníze, daněZdroj: www.mf.co.za

pero, kalkulačka, peníze, daně | Zdroj: www.mf.co.za

 

Do ostrého sporu se včera na dálku dostal ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Důvodem byly úspory za léky.

Podle Beneše roční úspora, kterou přinesou zdravotním pojišťovnám revize úhrad léků platné k 1. květnu, budou tři miliardy. K 1. dubnu to měly být 2,4 miliardy a k 1. květnu dalších 600 miliónů přibude.

„To umožní, aby více pacientů mělo moderní léky, a spoluúčast pacientů nestoupne,“ prohlásil včera Beneš. Vychází z toho, že jeho úřad snížil úhrady léků od zdravotních pojišťoven.

Logicky tyto tři miliardy korun by měli ze své kapsy přímo doplatit pacienti ve formě zvýšené spoluúčasti za léky.

Podle Beneše se tak ale nestane, protože farmaceutické firmy už snížily ceny svých léků tak, aby se do úhrad od zdravotních pojišťoven vešly, a měly tak zajištěn odbyt.

Jak ale praxe ukazuje, ne všechny firmy ceny svých léků snížily, a tak pacienti v mnoha případech doplácejí za stejný lék víc než dříve.

Postup SÚKL ostře kritizoval Milan Kubek. „Ty tři miliardy úspor jsou nesmysl. Čísla vytahuje SÚKL z klobouku,“ prohlásil Kubek.

Kubek: Takto se chlubit je drzost

Podle jeho slov SÚKL způsobil škodu za 10 miliard korun, které české zdravotnictví nemuselo za léky vydat, kdyby úřad splnil povinnost, kterou má uloženou zákonem.

„SÚKL se teď chvástá tím, že splnil část úkolů změn v úhradách léků, když celý úkol měl už splnit před dvěma roky. Vychloubat se takhle je drzost,“ řekl Kubek.

Podle něj, zatímco se počet distribuovaných balení v roce 2009 oproti roku 2008 snížil o 1,8 procenta, tak celkové výdaje za léky vzrostly o 9,6 procenta. „Takto extrémní nárůst si nemůže dovolit žádná ekonomika, natož podfinancované české zdravotnictví,“ řekl Kubek.

Informoval, že výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny v roce 2009 v přepočtu na jednoho pojištěnce se meziročně zvýšily o 13,1 procenta z 3566 korun na 3833 koruny.

„Hlavní příčinou zvyšujících se výdajů za léky je nekontrolovaný nárůst cen léků,“ prohlásil Kubek.


Komentovat článek: SÚKL: Revize úhrad léků uspoří tři miliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL: Revize úhrad léků uspoří tři miliardy

Komentáře

dalších 20 komentářů
pp jak je to s těmi "drahými" léky?  | 29. 04. 2010 08:33

Léky pro Čechy mizí v cizině 29.04.2010 06:40 Zdroj: LN Autor: Adéla Čabanová ČR se řadí mezi země, kde jsou ceny léků poměrně nízké a stále častěji se stává, že distributoři je vykoupí ze skladů a prodají v zahraničí. Například do Německa, Rakouska nebo Británie. http://www.tribune.cz/clanek/17519

M.Kortusova ODVOLÁNÍ proti regulaci  | 28. 04. 2010 20:39

Obdržela jsem Váš dopis ze dne 22.4.2010, ve kterém uplatňujete vůči mému ZZ regulační srážku za překročení limitů výkonů a preskripce ve 2. pololetí r. 2009 . Zásadně nesouhlasím s uplatněním regulační srážky za preskripci léků. Dle oficiální statistiky VZP vzrostly náklady na léky v ČR meziročně o 9,6%, celkové výdaje VZP vzrostly o 13% oproti roku 2008, a průměrné náklady na jednoho pojištěnce VZP byly v r. 2009 3 833,- Kč, zatímco v r. 2008 činily 3 566,-Kč. Dle Vaší zprávy vzrostly mému zdravotnickému zařízené (ZZ) náklady na preskripci ve 2. pololetí r. 2009 o necelých 13% oproti 2. pololetí r. 2008, což je v souladu s údaji VZP. Co se týče průměrných nákladů na jednoho pojištěnce Vaší pojišťovny však činily náklady mé ambulance částku ani ne poloviční. Dovolím si též poznamenat, že při srovnání nákladů na preskripci léků v 1. pololetí r. 2009 byly náklady mého ZZ více než o 10% nižší nežli v tomto období v r. 2008, a za tento pokles jsem žádný bonus od vaší pojišťovny nedostala. Povinností lékaře je léčit lege artis. Možnosti ovlivnit náklady na léky jsou ale velmi omezené. Jelikož lékař neurčuje ani ceny ani spektrum léků na trhu a musí využívat to, co je k dispozici, nenese za ekonomické náklady žádnou odpovědnost. Ti, kdo tuto odpovědnost mají, si naopak své povinnosti neplní. V r. 2009 neprovedl SUKL revizi úhrad u naprosté většiny léků, což mu ukládá zákon. Odhadem touto nedbalostí přišel stát o několik miliard Kč (dle sdělení SUKL cca o 3 mld, dle odhadu České lékařské komory dokonce o 10 mld). Pokud má tedy Vaše pojišťovna problém s nárůstem výdajů za léky, doporučuji obrátit se na odpovědné orgány a instituce, především na Ministerstvo zdravotnictví a SUKL, a hledat odpověď tam. Chápu, že je pro pojišťovnu jednodušší jít cestou nejmenšího odporu, tj. uplatnit regulace a okrást lékaře, kteří jsou nejslabším článkem systému. Já ovšem nehodlám platit za nedbalost a nekompetenci státních orgánů, které si jako občan platím ze svých daní. V případě trvání na regulacích z Vaší strany budu nucena se hájit, mimo jiné i soudní cestou. MUDr. Maria Kortusová

j léky a FN  | 28. 04. 2010 12:04

jo, a ještě k té zákonné povinnosti. Co takhle zákonná povinnost vybírat regulační poplatky? Tam by nikdo neměl přijmout osobní odpovědnost? Třeba hejtmani? V naší zemi je bohužel zvykem si zákony ohýbat tak, jak se to někomu hodí. A pokud je politické krytí... K SUKLu - já se domnívám, že on prostě nestíhá. Ta změna byla tak revoluční, mimochodem byla vynucená rozhodnutím EK, že je otázka, jestli by tato zákonná povinnost byla splněna, kdyby tam byl někdo jiný. Taky se vyčerpává jinými aktivitami (CÚER apod.). Tím SUKL neobhajuji, chraň bůh, jen mě to připadá takové logické vysvětlení. A subjektivní pocit - vzhledem k současnému chaosu, kdy se mění úhrady léků každý měsíc, často i zpětně, můžeme být vlastně rádi, že se nějakou dobu nic nedělo. Asi by spousta kolegů byla už v Bohnicích (čímž nevylučuji, že tam mnozí z nás rychle směřují)... :.-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné