Přejít na obsah

SÚKL se odvolal proti rozhodnutí úřadu na ochranu soukromí

zpět
31.8.2009

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se odvolal proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), že shromažďoval citlivá data o zdraví pacientů v rozporu se zákonem. ČTK to řekla Hana Heringová z tiskového oddělení SÚKL. Námitky ústav podal minulý týden, termín byl do konce srpna. Podnět k prošetření dala Česká lékárnická komora (ČLeK)...

Informace o užívaných lécích shromažďuje SÚKL prostřednictvím centrálního úložiště od začátku roku. Dají se z nich odvodit nemoci, kterými člověk trpí.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková ČTK potvrdila, že odvolání úřad obdržel. Obě mluvčí ale odmítly poskytnout bližší informace až do okamžiku pravomocného ukončení kontrolního řízení. SÚKL pouze obecně uvedl, že požaduje změny některých částí kontrolního protokolu ochránců soukromí.

„Zatím je to u předsedy úřadu, který pravděpodobně si k tomu vyžádá vyjádření rozkladové komise,“ řekla Štěpánková. Předseda ÚOOÚ poté rozhodne, zda přijme námitky nebo jen část z nich, anebo je naopak odmítne, dodala mluvčí.

Ústav shromažďoval lékové záznamy z hlášení lékáren o výdejích léků na recept a bez lékařského předpisu s omezením do centrálního úložiště. Provoz elektronických lékových záznamů zastavil začátkem srpna po necelých čtyřech dnech fungování, nedává to ovšem do souvislosti s rozhodnutím ochránců soukromí. Datum opětovného spuštění zatím není určeno.

Podle kontrolního protokolu, který má ČTK k dispozici, ústav osobní údaje z lékových záznamů dostatečně nezabezpečil proti zneužití a nezajistil, aby v rámci automatizovaného zpracování osobních údajů používaly systém pouze oprávněné osoby. Ochránci soukromí proto SÚKL nařídili, aby dál neshromažďoval osobní údaje pacientů a již získaná data zlikvidoval. SÚKL zatím shromažďování dat pouze pozastavil.

Na vlastním spuštění a následném provozu centrálního úložiště podle ústavu neshledal ÚOOÚ žádné nedostatky. Rovněž tak ochrana shromážděných osobních údajů přímo v centrálním úložišti nebyla hodnocena jako nedostatečná, sdělila Heringová.

Proti rozhodnutí předsedy se lze ještě odvolat podáním žaloby k soudu. „Pokud je uložena například pokuta, ta musí být zaplacena, respektive složena. Pak teprve je možné podávat žalobu,“ vysvětlila Štěpánková. Rozkladová komise ÚOOÚ se podle ní sejde pravděpodobně někdy v září. Přesné lhůty, dokdy se má rozhodnout, v zákoně o ochraně osobních údajů stanoveny nejsou, postupuje se podle správního řádu, dodala mluvčí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: SÚKL se odvolal proti rozhodnutí úřadu na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL se odvolal proti rozhodnutí úřadu na…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Kony Re:Re:Více citlivých dat maji i zdr. pojišťovny, ne?....  | 1. 09. 2009 09:22

Pane kolego,domnívám se,že Vaše příspěvky jsou hodně lucidní(soudím zvl.po přečtení článku o Benešovi a SÚKLu),se zájmem si přečtu i Dfens.com.Nemám rád,když je Váš přínos sem degradován nesmyslnými invektivami.Prosím,nedávejte k tomu příčinu osobními výpady("komu není shůry dáno...",jak jste výše škrábnul).Než se vzteknete,všimněte si,že to byla prosba.

Kony Re:Více citlivých dat maji i zdr. pojišťovny, ne?....  | 1. 09. 2009 09:18

Je to cesta do"řízené péče".A to není systém pro blaho lékařů a pacientů.To je pro blaho vybrané skupiny.

Jan Hašek, Lékárník Re:Více citlivých dat maji i zdr. pojišťovny, ne?....  | 1. 09. 2009 08:50

Z LÉKÁREN získá SÚKL daleko víc informací, než má pojišťovna. 1) Předně přehled léčiv nehrazených z VZP (Viagry, Postinory, Hypnogeny....) 2) Cenu léku (VZP zná buď jen úhradu, nebo započitatelný doplatek) 3)Kdo a v kolik hodin lék expedoval Vlastně jako by jste měli v lékárně permanentně sedícího úředníka. Vlastně celkový i obrat lékárny za expedované HVLP, včetně cenová politika, přičemž na rozdíl od SUKLu je pojišťovna plátce za vydané léky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné