Přejít na obsah

SÚKL si za on-line recepty stojí

zpět
22.1.2009

Debata, která se rozpoutala kolem e-receptů, zřejmě jen tak neskončí. Státní ústav pro kontrolu léčiv si ale stojí za svým, podle něj nehrozí žádné úniky informací. „Nepožadujeme žádné údaje nad právní rámec, není proto důvod systém upravovat,“ vysvětlil pro Zdraví.Euro.cz šéf Ústavu Martin Beneš...

Proti systému centrálního úložiště receptů a e.preskripci se postavili lékaři i lékárníci. Jak na jejich kritiku reagujete?

Nejvíce diskutovanou obavou je ochrana osobních údajů, proto budu hovořit o této oblasti. Ústav je zákonem vázán plnit povinnosti správce datového úložiště, ve kterém jsou uchovávány osobní údaje. Jde o úkol s vyšší prioritou než je dosud obvyklé u zpracování dokumentace v listinné podobě. Zabezpečena je přenosová cesta mezi informačními systémy lékaře nebo lékárníka, zabezpečeno je uchovávání dat. Ústav je certifikován jak v oblasti systému řízení jakosti, tak v oblasti managementu bezpečnosti informací.

Na konci minulého roku Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyjádřil stanovisko k zhodnocení navrženého postupu a nároků SÚKL tak, že vše je ošetřeno v mezích zákona. Ve sdělení ÚOOÚ je uvedeno, že zastává právní názor, ve kterém neshledává porušení zákona o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ze strany SÚKL.

Systém je zabezpečen před zneužitím jakýchkoli údajů. Přenos mezi lékařem a centrálním úložištěm (CÚ) nebo lékárníkem a CÚ je šifrován, aby nebylo možné data získat. Každá transakce nad uchovávanými a přenášenými údaji je zaznamenávána do žurnálu úložiště.

Lékárníci se obávají také toho, že pacient bude nucen vybrat si lék v lékárně zdravotnického zařízení, kam zašel na vyšetření…

Právě naopak, systém je postaven na nezávislém výběru pacienta, který nemůže být manipulován k vyzvednutí léčivého přípravku v konkrétní lékárně. Je na pacientovi, aby si zvolil lékárnu, kde si chce léčivý přípravek vyzvednout. Rozhodně tedy není předem nastaveno propojení mezi lékařem a vybranou lékárnou.

Někteří právníci tvrdí, že tímto porušujete zákon. Nechali jste si zpracovat nějaké právní analýzy?

Na tuto otázku jsem již částečně odpověděl. Ale ještě bych chtěl dodat, že SÚKL má samozřejmě k dispozici i výklad právníků, který byl částečně zveřejněn na internetových stránkách. ( http://www.sukl.cz/22-12-2008-stanovisko-sukl-k-clanku-pana-mgr-mudr-jaroslava)

Nechystáte se systém po této kritice ještě upravit?

SÚKL nepožaduje žádné údaje nad právní rámec. Z tohoto důvodu nepovažujeme za nutné požadavky upravovat. Systém komunikace s centrálním úložištěm se bude nepochybně dále rozvíjet, nicméně hlavním motivem pro změny a vývoj je především rozšiřování funkcionality ve vztahu k požadavkům pacientů, lékařů a lékárníků.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: SÚKL si za on-line recepty stojí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL si za on-line recepty stojí

Komentáře

dalších 29 komentářů
Vampír Re:"Sebeobrana lékařského stavu"  | 25. 01. 2009 23:06

A kdo to sponzoruje?

A.Hladký Re:Re:ad Sebeobrana lékařského stavu  | 24. 01. 2009 16:46

Myslím, že i zde platí „…a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil. (Fridrich Öttinger)“

Igor Mazoch Re:ad Sebeobrana lékařského stavu  | 24. 01. 2009 11:18

Souhlasím od "pošlapání" až po "korektnost". Názor jsem nezměnil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné