SÚKL spustil náhradní řešení pro elektronické recepty

počítač, internet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek spustil náhradní řešení pro vydávání elektronických receptů. Nebylo je možné používat od loňského prosince kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu společností Tronevia. Podle vyjádření mluvčí SÚKL Lucie Šustkové pro ČTK systém funguje, záleží ale na lékařích, jak si zapracují software.

U některých lékárnických řetězců to podle ní bude fungovat až v pondělí.

Ani komory lékařů či lékárníků nemají informace o případných problémech s vydáváním elektronických receptů. „Zatím se nikdo neozýval, že by to nefungovalo,“ řekla ČTK mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Dodala, že lékárny by uměly elektronické recepty zpracovat, ale lékaři je málo předepisují. Zmínil to i mluvčí České lékařské komory Michal Sojka: „Ono to moc doktorů nepoužívá, nepřináší to žádnou výhodu.“

Český rozhlas uvedl, že vydávání receptů stále nefunguje. Náhradní systém je podle něj jen dočasným řešením. SÚKL už připravuje výběrové řízení na nový software, který budou lékaři povinně používat pro předepisování léků od ledna 2018, dodal rozhlas.

Náhradní systém, který je od čtvrtka v provozu, stál včetně servisu na šest měsíců 3,6 milionu korun, řekla dříve České televizi Šustková.

Tronevia v prosinci uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k loňskému srpnu a dál je provozoval sám bez licencí. Pokračování podpory servisu elektronických agend pak podmiňoval současným podpisem uznání autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v lednu prohlásil, že stát se nenechá vydírat naprosto nepřiměřenými finančními požadavky soukromé firmy a poradí si i bez dotyčných konkrétních částí počítačových programů.

V únoru a březnu pak SÚKL uspěl s odvoláním proti oběma předběžným opatřením, kterými mu Městský soud Praha loni v prosinci zakázal používat e-aplikace, jejichž autorská práva podle svého tvrzení vlastní Tronevia.

Ohodnoťte tento článek!