Přejít na obsah

SÚKL stahuje kvůli závadě jakosti některé léky s valsartanem

zpět
11.7.2018
zvětšitZdroj: Google

Zdroj: Google

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů některé léky obsahující látku valsartan, které jsou předepisovány například lidem s vysokým krevním tlakem. Důvodem je závada v jakosti. Opatření se týká všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus H, Kylotan Neo, Kylotan Plus H, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT. Informovala o tom dnes mluvčí SÚKL Monika Knobová.

Ve stahovaných lécích by mohla být nečistota N-nitrosodimetylamin. „Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je dlouhodobě neakceptovatelná,“ uvedl SÚKL.

Léky s obsahem valsartanu užívají pacienti s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Pokud lidé některý ze stahovaných přípravků užívají, bez porady s lékařem by neměli léčbu přerušovat. „Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí,“ uvedl ústav.

Při nejbližší příležitosti by se ale pacienti měli k lékaři dostavit a ten jim předepíše vhodnou náhradu. Existuje možnost výběru z více léčivých přípravků, proto není léčba ohrožena. „Pokud máte opakovací recept, navštivte svého lékaře ještě před vyzvednutím dalších balení v lékárně,“ dodal SÚKL. Nevyužívané léky včetně neotevřených balení by měli lidé odevzdat k likvidaci v lékárně.


Autoři

ČTK

Související články

24.2. Aktualizace 3 pokynů SÚKL
0 příspěvků
24.2. SÚKL a vzory z minulosti
0 příspěvků
10.2. Oznámení a upozornění SÚKL
0 příspěvků
10.2. Informace SÚKL – Synflorix
0 příspěvků
3.12. SÚKL: Poskytování informací podle zákona o veřejném zdravotním pojištění SÚKL: Poskytování informací podle zákona o veřejném zdravotním pojištění
0 příspěvků

Komentovat článek: SÚKL stahuje kvůli závadě jakosti některé léky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné